Bugün Hangi Teknolojiyi Giysem?

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra Mutlu

 

 

Günlük hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımız birçok teknolojik ürün, artık kıyafetlerimizle bütünleşecek kadar hayatımızın içerisinde yerini aldı. Telefon şarj eden botları, görüntüleri anında karşıya ileten gözlükleri, telefon araması yapan saatleri, bu duruma örnek gösterebiliriz.

 

Merdaneli çamaşır makinelerinin, kumandasız siyah beyaz televizyonların, çevirmeli telefonların kullanıldığı günlerden, giysilerimizin ve aksesuarlarımızın teknoloji ile bütünleştiği bir döneme geldik. Bu durum hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor, bize bol bol zaman da kazandırıyor. Örneğin kalp ritmimizi ölçen bileklikler, ölçümleri otomatik olarak doktora iletiyor. Oldukça ilgi gören Google Glass, gördüğümüz görüntüleri anında sosyal medyada paylaşmamıza olanak tanıyor. Psikolojik açıdan birçok insanın kendisini içsel olarak tatmin edebileceği bir ortam sağlayan ürünlerden birisi de akıllı saatler. Bu ürün aracılığıyla ebeveynler çocuklarını takip edebiliyorlar.

 

“Akıllı ürünlerle temas azaltılmalı”

Diğer taraftan akıllı ürünlerin insan sağlığı üzerine etkileri konusunda önemli soru işaretleri bulunuyor. TÜBİTAK’ın giyilebilir teknolojiye dair çalışmalarının denetimini yapan İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, radyasyon ve ışımanın birbirinden farklı şeyler olduğunu; radyasyonun çok yüksek titreşime sahip olması hâlinde, öldürücü olabileceğini, canlı organizmayı kanser yapabileceğini hatta yok edebileceğini belirtti. Prof. Dr. Kalkan, frekansı daha düşük olan ışımaların zararlarının ise dozlarıyla ilgili olduğunu, önlem olarak koruyucu malzemeler kullanılabileceğini söyledi.

 

tunaya kalkan - Kopya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Canlı organizmanın akıllı ürünlerle temas süresinin kısaltılması gerektiğini ve akıllı ürünlerden korunmasının önemini belirten Prof. Dr. Kalkan, uzun süreli temastan doğacak zararların kişiden kişiye değiştiğini, insan bünyesinin hassas ya da dayanıklı olabileceği gibi elektrofobi denilen psikolojik kaynaklı etkiler de gösterebileceğini söyledi. Teknolojinin ilerleyen dönemlerde nasıl bir değişim göstereceğini kestirmenin mümkün olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Kalkan, “Değişim, tehditleri de beraberinde getirir. Bu nedenle tehditleri iyi hesaplamak lazım.” diyerek, teknolojik ürünlere temkinli yaklaşmak gerektiğine vurgu yaptı.

 

Teknoloji Araştırma Yöntemlerini Değiştirecek

Uzman Yazılım Mühendisi Ünal Sezer, teknoloji denilince iki kelimenin ön plana çıktığını söylüyor: “Kolay ve hızlı”. Bu iki kelimenin faydalarını her açıdan incelemek gerektiğine vurgu yapan Sezer, bu ürünlerin faydalı yanlarının daha ön planda olduğuna işaret ediyor.

 

 

Untitled - Kopya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hayatı hızlandırırken zamanla insanın işlevlerinin kaybolmasına yol açan bu ürünlerin hafızaya olan etkileri bir tartışma konusu. Hafızanın da kaslar gibi olduğunu, zorlanmazsa gelişemeyeceğini ifade eden Sezer, bizden sonraki jenerasyonun bu anlamda büyük problemler yaşayacağını belirtti. Zamanla kütüphanelerin yerini arama motorlarının alacağını, bu yüzden de bilgi kirliliğinin oluşacağını dile getiren Sezer, yeni neslin araştırma ruhundan uzaklaşacağını söyledi.

 

 

“Teknoloji, rekabetin ve savaşın bol olduğu; yani kan rengindeki kırmızı okyanuslardan yeni fırsatların doğduğu mavi okyanuslara açılmak için kullanılan bir sürecin adı. Giyilebilir teknoloji, bu mavi okyanuslardan bir tanesi; ancak çok kısa zamanda kırmızı okyanusa dönüşebilir” diyen Sezer, markaların ekonomik anlamdaki rekabetini değerlendirdi. 2014 yılının teknoloji adına çetin geçeceğini belirten Sezer, pazar büyüklüğünün 50 milyar doları bulmasının beklendiğini dile getirdi.

 

 

şarj eden bot2 - Kopya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Birkaç Özelliğiyle Akıllı Ürünler

Google Glass: Akıllı gözlük olarak nitelendirebileceğimiz Google Glass, üzerinde bulunan iki tuş ile akıllı telefonun kamera ve müzik gibi fonksiyonlarını uzaktan kontrol edebilme özelliğine sahip bir ürün. Aynı anda hem fotoğraf çekmek hem müzik dinlemek isteyenler için alternatif bir cihaz.

 

Akıllı saat:  Her an her yerde pratik bir şekilde arama yapmak isteyenlerin tercih edeceği akıllı saatler, standart bir saatin çok ötesinde olan donanıma sahip. Saatin üzerinde bulunan ekran ile telefon aramalarını yapmak her zamankinden çok daha kolay. Sosyal medya hesaplarınıza erişiminize de izin veren akıllı saatler, akıllı telefonlarınızla entegre çalışarak ihtiyacınız olan bilgiye çok kısa zamanda ulaşmanızı sağlıyor.

 

Yürüdükçe telefon şarj eden bot: Telefon şarj eden akıllı bot ise akıllı telefon ve benzeri cihazların şarj sorununa çözüm getirecek gibi. Özellikle şarj imkânının bulunmadığı yerler için alternatif bir çözüm. Botu kullanan kişi yürüdükçe botun içindeki ısı artıyor ve bu ısı enerjiye dönüştürülüyor. Telefonu, botun yanında bulunan özel bölmede muhafaza ederek şarj ediyorsunuz. Artık elinizde şarj aleti, sağda solda priz aramaya gerek yok.