Bu ‘Şehreminileri’ Tanıyor Musunuz?

Ajans Üniversite-Dilara Yüksel

 

İstanbul’un ilk belediye başkanı kimdir? Herkesin birçok kez gittiği Harbiye Açık Hava Tiyatrosuna ismini veren kimdir? Lütfi Kırdar’ın asıl mesleği nedir , biliyor muydunuz? İBB binasındaki büstler kime ait biliyor muydunuz?

 

Saraçhanedeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin havuzlu bahçesinde yedi tane büst bulunmaktadır. Bu büstler döneme damgasını vurmuş belediye başkanlarının yani ‘şehreminilerin’ büstleridir.

 

‘Şehremini’ Kime Denir?

 

İstanbul’un başkent kabul edildiği 857 (1453) tarihinden 1247 (1831) yılına gelinceye kadar kayıtlarda ve eski kitaplarda devlet ricali ve memurları arasında “Şehremini” ismine rastlanmaktadır. Bir diğer deyişle günümüzdeki belediye başkanlarına karşılık gelmektedir. Şehreminlerinin esas görevleri sarayda ve şehrin diğer yerlerinde hükümete ait inşaat ve tamiratın malzemelerini tedarik ederek bedelini ve çalışanların ücretlerini tesviye ve hesaplarını tutmaktı. Şehremini, yalnız başkentte değil, vilayetlerde, önemli şehir merkezlerinde de vardı.

 

İŞTE O ŞEHREMİNİLER:

 

Hızır Bey Çelebi: İstanbul’un ilk belediye başkanıdır. Ayrıca alim ve şairdi.

Cemil Topuzlu: Zeynep Kamil Hastanesi’ni yeniden düzenleyen ve ilk özel hastane olarak hizmete açmıştır. Harbiye’deki açık hava tiyatrosuna ismi verilmiştir.

Haydar Yuluğ: İstanbul’a itfaiye ve mezbahayı kazandırmıştır.

Emin Erkul Seyitoğlu: Bursa Belediyesi tarafından “Bursa’nın onursal hemşerisi” ilân edilen edilmiştir.

Muhittin Üstündağ: İstanbul’a Şehir Tiyatroları’nı kazandırmıştır. Ayrıca onun gayretiyle yaptırılan çeşitli yollar günümüzde halen kullanılmaktadır.

Lütfi Kırdar: Kurtuluş Savaşı sırasında Kızılay Sağlık ve Sıhhi İmdat Ekibi Başkanı olarak görev yapmıştır. Millî Mücadelenin her safhasına katılıp ve İstiklal Madalyası almıştır.

_DSC5278

Fahrettin Kerim Gökay: Zeytinburnu ve Kazlıçeşme, onun zamanında şehirleşmiştir.

 

_DSC5284