Bu kez yardım değil, ‘Sevgi Çağrısı’

AJANS ÜNİVERSİTE-Sümeyye YAMAN

Abant İzzet Baysal Üniversitesi IMPR okul öğrencileri Suriyeli mülteci çocuklar ve Van’daki depremzede aileler için sevgi çağrısı yaptı.

Ankara merkezli Uluslararası Orta Doğu Barış Araştırmaları Merkezi (IMPR) isimli düşünce kuruluşuna bağlı olarak çalışan Abant İzzet Baysal Üniversitesi IMPR Okul öğrencileri, 2-12 yaş aralığındaki Suriyeli mülteci çocuklar ve Van’da kurulan konteyner kentlerde yaşayan depremzede aileler için sevgi çağrısı düzenledi.

Siyasi, ideolojik çatışmalardan bağımsız olarak bir sevgi çağrısı düzenlediklerini belirten ve “Gözyaşının vatanı yoktur” ilkesiyle hareket eden öğrenciler,  bir yardım çağrısı değil, sevgi çağrısı yaptıklarını vurguladı.

Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre sadece Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin %75’ini kadın ve çocukların oluşturduğunu belirten IMPR Okul ekibi Sevgi Çağrısı’nı şöyle anlatıyor: “Abant İzzet Baysal Üniversitesi Orta Doğu Öğrenci Topluluğu olarak sosyal sorumluluğumuzu sizlerle paylaşmak istedik. Bu nedenle bir ‘yardım’ çağrısı yaparak değil; ‘sevgi’ çağrısı yaparak yola çıkıyoruz. Çünkü biliyoruz ki çatışmalardan ve savaşlardan zararlı çıkanlar tarih boyunca hep kadınlar ve çocuklar oldu. Onların döktükleri gözyaşının ise hiçbir zaman vatanı olmadı; dili, dini, ırkı olmadı. Diğer yandan Van’da 2011 yılının Ekim ayında yaşanan deprem sonucunda birçok ailenin evsiz kaldığı, çadır ve konteyner kentlerde barındığı, bu nedenle soğuk kış şartlarında olumsuzluklar yaşadığı tespit edildi. Yapılan görüşmeler sonucunda Van’da 160 ailenin bu ve benzeri olumsuzlukları yaşadığı öğrenilmiş ve bu olumsuzluğu bir nebze azaltabilmek adına Van’da yaşayan depremzedeler de Sevgi Çağrısı’na dâhil edildi.”

Sevgi Çağrısı’nın ,hem yardıma muhtaç grupların ihtiyaçlarını karşılayacak hem de o ihtiyaçları götürdüklerinde çocuklarla oyun oynayacak , resim yapacak ve onları dinleyecek bir proje olduğu belirtildi.

Projenin sadece insani yardım amaçlı olduğunu aktaran IMPR Okul ekibi, “Sadece gözyaşının vatanının olmadığını insanlara anlatmak, sorumluluklarımızı tüm toplumla paylaşmak istiyoruz. Bu nedenle yardım değil, sevgi; korku değil, umut; karamsarlık değil, yaşama sevinci taşımayı amaçlıyoruz.” dedi.

Proje kapsamında oyuncak, kırtasiye malzemeleri, kişisel bakım malzemeleri, giyim malzemeleri, gıda olmak üzere birçok ihtiyaç için öğrenciler çağrı yapıyor.

İrtibat için 0554 656 97 76 nolu numaradan veya www.impr.improkul.org.tr, improkul@gmail.com adreslerinden ulaşılabilir.