Bozdoğan Kemer’i Restore Edildi

AJANS ÜNİVERSİTE-Emre ESER

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 Kültür Başkenti kapsamında Süleymaniye’de yürütülen tescilli binaların restorasyonu sırasında 1400 yıllık Bozdoğan su kemerinin restorasyonu İBB ile 2010 Kalkınma Ajansı tarafından yapıldı.

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için Bizans döneminde yapılan ve yıkılan bölümleri onarılan tarihi kemerin restorasyonu tamamlandı.  Bugün büyük bir bölümü yıkılmış olan kemerden yalnızca Atatürk Bulvarı üzerindeki bölüm sağlam kaldı. Kemer, günümüzde orijinal uzunluğundan 50 metre daha kısa ve 921 metre uzunluğunda. İstanbul Fatih’te, bugün İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu tepe ile Fatih Cami’sinin bulunduğu tepe arasında uzanmakta olan Bozdoğan Su Kemeri Geç Roma, Erken Bizans dönemi eseri. Kemere en büyük tahribatı kente yapılan kuşatmaların verdiği sanılıyor.  Kanuni Sultan Süleyman döneminde Şehzade Camii yakınlarındaki kemerler gotik tarzda yeniden inşa edildi. Yine bu dönemde Mimar Sinan tarafından Belgrad Ormanlarından gelen bir su hattı eklendi.

 

DSC_0448

 

Osmanlı Döneminde de birçok kez elden geçirilen kemere; II. Bayezid, Kanuni Sultan Süleyman ve II. Mustafa dönemlerinde eklemler ve onarımlar yapılmış, bu onarımlar tarihi su kemerinin sağlamlaşmasında yeterli etki yaparak günümüze ulaşmasına büyük katkı sağladı. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra kemerin yıkılan kısımlarını yeniden inşa ettirdi. II. Dünya Savaşı sırasında İstanbul’un nazım planını hazırlayan H. Prost kemere zarar vermeden kemerin altından taşıt yolunun geçişini sağlamıştır. 1988 yılında belediye tarafından kemerin Atatürk Bulvarı üzerindeki kısmı temizlenerek, güçlendirilmiş; 1990 ve 1993 yılları arasında tarihi yapı Doğan Kuban ve Ş. Akıncı tarafından restore edilmiştir.

 

DSC_0435

 

Bozdoğan Kemeri’nin yeniden restorasyon ihalesi ise bu ay yapılacak. Yıl sonuna kadar sunulan projeler onaylanırsa restorasyon da başlayacak. Onay halinde ayrıca tarihi su kemeri seyir amacıyla hizmet verecek. Kemerin her iki yakasındaki parklardan girişler ve çıkışlar yapılacak. Kemer engelli vatandaşlara da uygun bir şekilde düzenlendi.