Bourdieu’yü Foucault ile Okumak Mümkün Mü?

AJANS ÜNİVERSİTE – Gizem ÖZTÜRK
Fotoğraf – Efe ALTAY

İÜ Edebiyat Fakültesi Amfi 10’da yapılan konferansa konuşmacı olarak Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Öğretim Görevlisi Nazlı Ökten Gülsoy katıldı. “Tahakkümün Bilgisi ve Bilginin Tahakkümü: Bourdieu’yü Foucault ile birlikte okumak mümkün mü?” başlığında konuşan Öğr. Gör. Gülsoy’un, Foucault ve Bourdieu üzerine ve yapısalcılık sonrası okumaları, çalışmaları ve yazıları bulunuyor.

Foucault bağlamında iktidar, Bourdieu bağlamında ise tahakküm üzerine analitik düşünmeyi anlatan Öğr. Gör. Gülsoy; Jean- Paul Sartre, Claude Levi –Strauss gibi düşünürlere de konuşmasında yer verdi. Dünyada 2. Dünya Savaşı ve sonrası üniversite eğitiminde demokratikleşmeyi ve diplomaların değersizleştiğini belirtti.

Türkiye’de açılan üniversiteler ile eğitim kalitesinin düşmesine dikkat çeken Öğr. Gör. Gülsoy, özel üniversiteler ile herkesin artık üniversite eğitimi aldığını fakat bunun olumsuz yönleri olduğunu da vurguladı. Ayrıca, sosyolojinin tarihsel gelişiminde esas evrensel modellerini de ele aldı.

DSC_0078