“Botanikte Sanat” Fotoğraf Sergisi Düzenleniyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Merve REİSOĞLU

Fotoğraf: Safiye Altınkum

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinin desteğiyle Selanik Üniversitesi’nden İstanbul Üniversitesi’ne araştırma yapmak için gelen ve yaklaşık bir senedir burada olan ve ülkesine dönmeden önce bu sergiyi gerçekleştirmek istediğini ifade eden Prof. Dr. Thomas Sawidis, botanik alanının sanatla çok ciddi bir ilişki içerisinde olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sawidis mikroskopla çektiği fotoğraflarıyla büyük bir arşive sahip.

Prof. Dr. Sawidis,“Hem sanat hem botanik her ikisi de doğa ile uğraşıyor. Bizim yaptığımız sanatın bir parçası olan doğada yer alan şeyleri buraya transfer ederek herkese göstermek. İşte bu yüzden sergimizi “Botanikte Sanat” olarak adlandırdık” dedi. Bitkiler üzerinde araştırma yaparken mikroskop kullandıklarını ve bununda bir çeşit sanat olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Thomas Sawidis, bu sergide çekilen fotoğrafların çekim geçmişlerine örnek olarak anahtar çalışması olan sakız ağacını verdi. Sakız ağacındaki reçine kanallarından damla sakızının nasıl üretildiğini öğrenmek amacıyla ve bu araştırmasını meslektaşları ve öğrencileriyle paylaşmak için fotoğraflarını çektiğini söyledi. Sanatsal ve bilmsel açıdan bir örnek oluşturan bu fotoğraflar, botanikte bile sanatın bulunduğunu ve sanatın hayatın her köşesinde olduğunu gözler önüne serdi.

Sergide Prof. Dr. Sawidis’in İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi’nde, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nde, Atatürk Arboretumu’nda ve kendisinin araştırma yaptığı çeşitli ülkelerde çektiği bitki fotoğrafları yer alıyor.

Prof. Dr. Sawidis Seminerde Konuştu

DSC_0109

Prof. Dr. Thomas Sawidis’in bugün düzenlenen seminerinde, Sakız adasının sakız ağaçları ve bu sakız ağaçlarının nasıl edinildiği ve reçinenin nasıl oluştuğundan ve yapısında bulunan kristallerden bahsedildi. Bunların fotoğrafları ise çok çeşitli renklere sahip. Prof. Dr. Sawidis, bu bitkilerde bulunan yağ damlacıkları gibi maddelerin hayal gücü ile düşünüldüğünde uzaysal bir algı yarattığını ve bunun da hayal gücüne dayalı bir faktör olduğunu söyledi.

DSC_0089

Prof. Dr. Sawidis’in destekçisi Doç. Dr. Gülriz Bayçu Kahyaoğlu ise “Prof. Dr. Sawidis’in burada olması bize çok büyük renk kattı. Bu serginin gerçekleşmesinde hocamızın çok büyük katkıları var. Böyle bir büyük sergi burada ilk defa gerçekleşiyor. Bu durum bizi çok memnun ediyor” dedi.