Bor Madeninden Temizlik Malzemesine

AJANS ÜNİVERSİTE-Leran ÜLGEN

 

Türkiye’de; sivrisinek savarlarında, böcek ve fare ilaçlarında, ev ya da hastane dezenfeksiyonlarında kullanılan biosidal ürünlerde kimyasallar yerine bor madeninin kullanılması için bilimsel çalışmalar yapılıyor

 

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Dr. Hüseyin İlter, yaptığı açıklamada, çevredeki zararlı organizmaların, borun bazı antibakteriyal özelliklerinden yararlanılarak yapılacak ürünler sayesinde yok edilebileceğini, gerekli izinlerin alınmasından sonra hem Türkiye’de hem dünyada piyasaya sunulacağını belirtti. İlter aynı zamanda günlük hayatta sık sık kullanılan kimyasalların uygun kullanılmadıklarında insan, hayvan ve çevre sağlığına zarar vereceğini, zehirlenme, alerji ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğine de değindi.

 

Avrupa’da borun bazı toksik etkileri olduğuna dair bilimsel olmayan çalışmalar yapılmış olsa da bilim insanları bor madeninin olumsuz etkilerinin çok fazla olmadığını, düzgün ve uygun bir şekilde kullanıldığında herhangi bir zararı olmayacağı görüşünü savundular. Borun Türkiye için önemli maden olması da bu çalışmalar için önemli bir etken oldu. Ürünlerin üretimi için çalışmalar devam edecek.