BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Maddeleri Değerlendirildi

AJANS ÜNİVERSİTE

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, İstanbul Üniversitesi ve Çocuk Haklarını Koruma Platformunun birlikte düzenlediği ve sözleşme maddelerinin değerlendirildiği, “Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 20. Yılında neredeyiz?” başlıklı forum, 19 Kasım 2014 Çarşamba günü İÜ Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Açılış konuşmaları İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yılmaz ve Çocuk Haklarını Koruma Platformu Başkanı Av. Figen Özbek tarafından yapılan forumda, pek çok önemli konuşmacı çözüm önerilerini değerlendirmek için bir araya geldi. Programa Borusan Çocuk Korosu’nun mini konseri ile başlandı.

DSC_7858
“Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 20. Yılında neredeyiz?” başlıklı forumun Ali İhsan Varol moderatörlüğündeki ilk oturumuna; Aile Hukuku Derneği Başkanı Bahadır Erdem, Çocuk Hakları Zirvesi Kalkınma Derneği Başkanı Ebrize Çeltikçi, Avukat Seda Akço, AKUT Vakfı Başkanı Ali Nasuh Mahruki, İÜ Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Rukiye Eker Ömeroğlu, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatoş Erkman ve AÇEV Genel Müdür Yardımcısı Serkan Kahyaoğlu konuşmacı olarak katıldılar.
Çocuk Hakları Sözleşmesinin 20. yılına dair analizler ve Çocuk Hakları Konusunda uygulamalar ve önerilerin konuşulduğu forumun ikinci oturumunda ise moderatörlüğü Av. Figen Özbek, Didem Çapa ve İdil İncekara üstlenirken; Av. Figen Samuray, Prof. Dr. Gökhan Malkoç, Prof. Dr. Günseli Öztekin Gelgel, Dr. Jülide Ergin, Dr. Nuşin Sarımurat Baydemir, Av. Figen Erbek, Osman Kaya, Semra Çetinkaya, Prof. Dr. Şükran Şıpka, Yasemin Cankuntaran Öney konuşmacı olarak katıldı.
Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yürürlüğe girişinin 20. yılında, çocuk hakları sözleşmesindeki maddelerin uygulanması doğrultusunda yapılanların tespiti ve değerlendirilmesi amacı ile düzenlenen forumda çocuk haklarının öğretilmesinin öncelikle devletin görevi olduğu üzerinde duruldu.