“Bizde Yorgunluk Bahane Olamaz”

AJANS ÜNİVERSİTE – Ozan ÖZEN, Ege ÖZTOKAT

İstanbul Üniversitesi BGD’nin (İÜ BGD) rotasyonunun en değerli oyuncularından üçü: Takım Kaptanı Şaziye İvegin Üner, geçen sezonun ligdeki sayı kraliçesi Kamile Nacickaite ve bu sezon ligde ribaunt kraliçesi konumunda bulunan Courtney Paris. TKBL’deki temsilcimizin bu üç yıldız oyuncusu, Türkiye liginden Eurocup’a, merak edilen soruları İletim için cevapladılar.

“Hedefimiz Final Oynamaktı”

Temsilcimizin başarılı kaptanı Şaziye İvegin Üner, Eurocup’a ilk defa katılan bir takım olarak iyi bir derece aldıklarını şu sözlerle vurguladı: “Hedefimiz final oynamaktı. Sonuçta biz kendi gücümüzü, Avrupa’da nerede olduğumuzu, seviyemizi biliyorduk ve final oynamak istiyorduk. Bunun için de İspanya maçında gayet iyi oynadık. Kötü geçen bir periyot neticesinde maçı lehimize çeviremediğimizden kaybettik. Ama sonuçta, Avrupa dördüncülüğünün, kupaya ilk defa katılan bir takım için iyi bir derece olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kulandı.

şaziye

“Arkadaşlık ve Sinerji Çok Güzel”

İÜ BGD’nin genç bir ekip olduğunu anlatan İvegin Üner, takımın biraz tecrübesiz görünüyor olabileceğini ama oyuncuların kendi yaşıtlarına göre iyi ve enerjisi yüksek oyuncular olduklarını söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oyuncularımızın genç olmaları bizim için dezavantaj değil. Takıma enerji kazandırıyorlar. Beraber güzel antrenmanlar yapıyoruz. İyi bir takımımız var. Enerjimiz, sinerjimiz, arkadaşlığımız çok güzel. Bunların hepsi takımı olumlu yönde etkiliyor. Belki genç bir takım olarak değerlendirildiğinde hedef daha aşağıda görülebilir. Ama lige başlarken hedefimiz ligi ilk dörtte bitirmekti. Eğer başarabilirsek, ilk üçte bitirmek bile istiyoruz ki seneye Euroleague’de oynayabilelim.” Şeklinde konuştu.

“Yaşıma Güvenerek Eski Enerjimi Tekrar Yakaladım”

İvegin Üner, her yeni maçta, kendinden bir şeyler daha katarak oynamaya çalıştığını söylüyor: “Kötü bir yarı geçirmediğimi düşünüyorum. Olumlu olarak şunu söyleyebilirim ki çoğu maçta yüksek bir enerjiyle oynayabiliyorum. Belki de gençlerden aldığım olumlu bir etkidir bu. Şimdiki durumum fena sayılmaz ama daha fazla potaya yakın atışlar yapmanın çabası içindeyim. Oyuncu kimliğim açısından biraz stop jump shot’larım eksik. Onları geliştirmeye çalışıyorum.”

Maçları izleyen seyirci için de konuşan İvegün Üner şunları söyledi: “Diğer takımların seyircilerine oranla iyi bir seyirci sayımızın olduğunu söyleyebilirim. Avcılar İstanbul’a uzak gibi görünse de kampüsün içinde oynamamızın avantajı var. Kampüs olduğu için maçlara öğrenci arkadaşlarımız geliyor. Onlara teşekkür ediyoruz. Herkes dolu bir salonda oynamaktan yanadır. Daha zevkli ve daha güzel oluyor. Hedefe yaklaştıkça tribünleri dolduracağımıza inanıyorum.“

 “Yorgunluk Bahane Olamaz”

Çok yorgun olabildiklerini fakat bunu bahane edemeyeceklerini söyleyen İvegin Üner “Önemli olan, o yorgunlukta da maçı kazanabiliyor olmak. Bunu bahane olarak değil, dezavantaj olarak konuşabiliriz. Çünkü dezavantajları da avantaja çevirmeyi öğreniyor insan. Kaybettiğimiz maçlar bizde ‘kaybettik, bittik’ değil, ‘bir sonraki maçta daha iyi olmamızı sağlayacak, bize o maçı kazandıracak’ inancını pekiştiriyor. Öyle ki kaybedip arkasından çok daha iyi oynadığımız maçlar oldu.” dedi.

“Hedeflerimizden İlki Şampiyon Olmak”

Başarılı skorer Kamile Nacickaite ise kendilerine bireysel hedefler koyduklarını vurguladı ve şunları söyledi: “Bu hedeflerden ilki, öncelikle Türkiye liginde şampiyon olmak. Kişisel olarak da kazanan takımda olma ve takımın kazanmasına katkıda bulunma hedefim var. Kendimden daha büyük bir şeyin parçası olmak, benim için çok önemli.”

Kamile Nacickaite Fotoğraf Ozan Özen

Sezon içinde en çok zorlandığı maçtan da söz eden Nacickaite, “Bu sezon belki de beni en çok zorlayan, ilk Fenerbahçe maçının başları olmuştur. Zordu. Çünkü Kristen yoktu ve bu yüzden yabancılar olarak koordinasyonumuz ve yol bulmamız zor oldu.” şeklinde konuştu.

“Destek Çok Önemli”

Maçlarda desteğin öneminin altını çizen Nacickaite, “Bence her maçta daha çok seyirci bizi izlemeye geliyor. Bu son derece iyi bir şey. Bizim için bir Facebook sayfası açmışlar. Basketbol severler gelip bizi desteklemeye çalışıyorlar. Daima desteklendiğimizi hissetmek güzel. İnsan her zaman hep var olanın daha çoğunu istiyor yine de.” dedi ve sözlerinin devamında maç yorgunluğuna değinip şu değerlendirmeyi yaptı: “Aynı anda birden fazla ligde oynamayı yorgunluk için asla bahane etmiyoruz. Takım olarak bahanelere ihtiyacımız yok. Her maçı iyi oynamalıyız.”

“Amacım Daha İstikrarlı Olmak”

Ribaundun basketbolda yaptığı iyi işlerden sadece bir tanesi olduğunu kaydeden başarılı pivot Courtney Paris, bu konuda şunları söyledi: “Ribaunt, benim için önemli bir iş. Bu bir yana basketbolun da önemli bir kısmı ve takımım için de önemi büyük. Takımdaki görevim bu. Amacım daha istikrarlı olmak. İyi yaptığım şeylerde tutarlılığı yakalamaya çabalamak benim için önemli” ifadelerini kullandı.

Courtney Paris Fotoğraf- Serhan Sevin

Sezonun başlarında da birkaç zor maç yaşadıklarını belirten Paris, sözlerini şöyle tamamladı: “Genç bir takımız ve başta zorluklarla karşılaştık. Ama devam ettikçe ve kazanmaya başladıkça daha iyi olduk. Ben bir yarışmacıyım. Yarışmacılar her zaman kazanmaya oynar. Her şeyde kazanmak ve en iyi olmak hedefimizdir. Eurocup’ta da final yolundayız. Bu yüzden hedeflerimize giden doğru, iyi yolda olduğumuzu düşünüyorum” dedi.