Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı –Alman Askeri İlişkisi Konuşuldu

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN- Emel ŞEN

İÜ Avrasya Enstitüsünde gerçekleştirilen konferansta Prof. Dr. Serez Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs Harbi’yle başlayıp Birinci Dünya Savaşı’na kadar olan süreçte yaşanan ekonomik ve askeri yardımlar hakkında bilgi verdi. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde kaybedilen toprakları ve Osmanlı Devleti üzerinde yarattığı etkilere değindi.

Prof. Dr. Serez “Avrupa Devletleri tarafından Osmanlı Devleti’nin topraklarını paylaşmak üzerine anlaşmazlıklar yaşanıyordu. Rusya kendi payına Çanakkale – İstanbul Boğazlarını isterken İngiltere ise İstanbul’u ele geçirme planları yapıyordu. Bu fikir ayrılıkları Osmanlı Devleti’nin yalnız kalmasına neden oldu. Osmanlı Devleti bu durum karşısında müttefik arayışına girdi” dedi.

11136900_10206645025631167_1031184677_n

Osmanlı Devleti’nin Almanlarla müttefik antlaşması yapmak zorunda kaldığını söyleyen Prof. Dr. Serez Almanya’nın 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Devleti’ne 616 milyon mark maddi desteğini daha sonra 850 milyon marka yükselttiğini ve asker yardımında da bulunduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Serez Türkiye’ de savaş sonunda Alman birliklerinin ülkeden sevkiyatına 1918 sonlarında başladığını ve Haziran 1919’da tamamlandığını belirtti.