Bir İhtilal Olgusu ve Dile Getirilmesi Hakkında AİHM Kararlarına İlişkin Konferans Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Yusuf Eren

FOTOĞRAF- Özcan Aslan

 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kurul Odasında “Bir İhtilal Olgusu ve Dile Getirilmesi Hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları” konferansı gerçekleştirildi

 

Kurul Odasındaki konferansa başta İstanbul Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu, İstanbul KAGEM Müdürü Prof. Dr. Ayşe Ayçiçeği Dinn, eski TÜBA (Türkiye Bilim Akademisi) Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Yazıcı, Av. Prof. Dr. Rona Aybay ve çok sayıda avukat katıldı.

Konuşmacılardan Prof. Dr. Hasan Yazıcı üç amaç için burada bulunduklarını bunların; sevinci paylaşmak, kamu hizmetini gerçekleştirmek ve bir endişeyi paylaşmak için olduğunu söyledi. Aşırma ve İfade Özgürlüğüne değinen Yazıcı, ifade özgürlüğü yasal düzenlemeler ve oto sansür ile kısıtlanıyor diyerek aşırmaya örnekler verdi.

Av. Prof. Dr. Rona Aybay Yazıcı’nın davalarını özetleyerek kendisinin aşırma hakkındaki tespitlerini değerlendirdi. Ardından AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) ‘in işleyişi hakkında bilgiler verdi.

 

 

IMG_0350

 

 

 

IMG_0367