Bir Garip Orhan Veli

AJANS ÜNİVERSİTE-Özcan ASLAN

 

Orhan Veli Kanık’ın 100. yaşına özel panel Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi

 

Etkinliğe Prof.Dr. Abdullah Uçman, Edebiyatçı Mehmet Nuri Yardım ve İsa Kocakaplan konuk oldu. Panel başlamadan önce programın içerisinde yer alan Orhan Veli Kanık’a ait şiirler okundu. Panelde genel olarak Orhan Veli’nin çocukluk yılları, zorlu geçen hayatı ve sanatsal başarısı konuşuldu.

 

Mehmet Akif Ersoy’a İÜ Edebiyat Fakültesi Öğrencileri Sahip Çıktı

 

Prof.Dr. Abdullah Uçman sözlerine Orhan Veli Kanık’ın Mehmet Akif Ersoy’la olan ilişkisine değinerek başladı: “ Mehmet Akif Ersoy’un cenazesi Beyazıt Camii’nden kalkıyordu. Cenazede şaşırtıcı derecede çok az kişi vardı. Orhan Veli, oradan geçerken konuşulanlara kulak misafiri oldu ve Mehmet Akif’in cenazesi olduğunu öğrenince İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi’ne koşarak öğrencilere Mehmet Akif’in cenazesini haberdar etmiş. Böylece cenazeye öğrenciler ve Orhan Veli sahip çıktı”

 

DSC_1281

 

 

Mehmet Nuri Yardım ise sözlerine Orhan Veli şiirlerinde çocuksu dünyasını işlemişti. Onun şiirleri insanları hayata bağlayan, ümide sürükleyen ve düşünceyi simgeleyen şiirlerdi. Edebiyatla uğraşan gençlere de öğütlerde bulunan Mehmet Nuri Yardım, “ Hiçbir zaman tek bir şaire bağlı kalmayın, mümkün olduğunca farklı farklı şairleri takip etmeye çalışın ve eski edebiyatçıların şiir tarzlarından da mahrum kalmayın bunlar sizi çok iyi besler” diyerek sözlerini son verdi.

Program Orhan Veli’nin bestelenmiş şiirlerinden oluşan müzik şöleniyle sona erdi.