Bilişimde Kariyer Etkinliği Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Oğulcan ÇOKSAYAR, Buse GÜLPINAR

İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Bilişimde Kariyer etkinliği, Medyasoft İş Çözümlemeleri Departmanı Proje Müdürü Ahmet Cömert’in sunumuyla başladı. Medyasoft’u tanıtan ve kurumsal kaynak planlaması hakkında bilgi veren Cömert, “Bir ürünü, bir hizmeti üretebilmek için gerekli olan, iş gücü, zaman, hammadde veya herhangi bir madde, enerji gibi kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak üzere yapılan yönetim sistemi kurumsal kaynak planlaması olarak açıklanabilir” dedi.

_DSC0103

Konuşmasına ERP ve SAP sistemlerini anlatarak devam eden Cömert, Endüstri’nin 1.0’den 4.0’a ilerleme sürecine değinirken şu ifadeleri kullandı, “Elimizde yeni nesil teknolojiler var, üretebileceğimiz ürünleri ve servisleri daha az maliyetle, daha düşük insan kaynağıyla, daha az enerji harcayarak, daha az çevreyi kirleterek üretebiliriz. Bu amaçla imalat kavramı ve bilgi teknolojileri kavramını bir araya getiren BOSCH şirketi, Almanya Hükümetinden destek alabilmek adına Endüstri 4.0 çalışmasını başlattı. Bununla beraber sanayi başka bir boyuta taşındı. İnternet kullanarak makinelerle nasıl haberleşebilirim ve nasıl verimlilik sağlarım düşüncesi oluştu”

_DSC0110

Etkinliğin ikinci oturumu UITSEC Genel Müdür Yardımcısı Burak Tahmaz’ın sunumuyla başladı. Konuşmasında siber güvenlik sektörü hakkındaki bilgi ve deneyimlerini aktaran Tahmaz, “Biz yüzde yüz yerli ve üründen bağımsız bir firmayız, herhangi bir dış ortağımız bulunmuyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı son araştırmalara göre Türkiye’nin, 25 bin üst düzey ve orta düzey siber güvenlik görevlisine ihtiyacı var. Bu konuda büyük bir açık var çünkü üniversitelerin yalnızca yüksek lisans programlarında siber güvenlik bölümleri mevcut” dedi.

Ülkelerin teknolojik gelişmelerinin, siber güvenlik üzerindeki etkisine değinen Tahmaz, “Türkiye teknoloji üretmekten çok teknoloji tüketen bir ülke. Avrupa Teknoloji üretmeye 25 yıl önce Estonya’nın ülke genelinde elektrikleri kesildiğinde başlamıştı” ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

Etkinlik, DT Bilişim, Smartpro ve Nitra Games’in katılım gösterdiği oturumlarla devam ederken, etkinlik sonunda konuşmacılara katılımlarından dolayı teşekkür belgesi verildi.