Bilişimde Erişebilirlik Etkinliği Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE – Batuhan DEMİRCİ
Toplantının amacı, “bilişim erişilebilirliği” konusunda üniversitelerde ve tüm toplumda farkındalık yaratılması ve öğrenciler için evrensel tasarım ve bilişim erişilebilirliğine ilişkin eğitim çalışmalarının başlatılmasıdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) İl Müdürlüğü bünyesinde iki yıldır çalışmalarını sürdüren “Bilişim Erişilebilirliği Komisyonu,” üniversitelerdeki çalışmalarına İstanbul Üniversitesinden başlamak istediklerini bildirdi. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Engelliler Uygulama ve Araştırma  Merkezi (ENUYGAR) koordinasyonunda planlanan toplantı İÜ Sosyal Bilimler Meslek YüksekOkulunda gerçekleştirildi.

Etkinliğinin açılışında konuşmasınakatılımcılara teşekkür ederek başlayan ENUYGAR Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Uzm. Songül Altınsaçlı, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolasıyla tüm fakültelerde engellilik bilincinin oluşturulması açısından birebir öğrencililerle iletişime geçmeyi onlara farklı bir bakış açısı kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti. Bu Farkındalığı arttırmak için, Sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak fakültelerde çeşitli etkinlikler düzenlediğini söyledi.

Etkinliğin devamında “Bilişim Erişilebilirliği Komisyonu ”üyesi olan Adem Vural, sözlerine bilişimde erişebilirlik kavramını daha fazla yaygınlaştırmayı ve herkese ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. İlerleyen sürede Vural, engellilerin interneti kullanırken yaşadığı bazı sorunlara değindi. Bu sorunların çözümüne dair bazı önerilerde bulundu.

DSC_9699

Bilişimde Erişebilirlik Komisyonu üyesi Onur Cantimur konuşmasında misyonlarının dile geitridi. Birey, aile ve toplum refahını artırmak amacıyla dezavantajlı kesimler öncelikli olmak üzere tüm toplumu hedefleyen katılımcı anlayışla, adil ve arz odaklı bütüncül sosyal politikalar üretmek, uygulamak ve izlemek olduğunu açıkladı.

DSC_9709

Etkinliğin sonunda konuşmacılara Teşekkür Belgesi verildi.

DSC_9745

DSC_9752