Bilimkurgunun yükselişi 2014’te de devam edecek

AJANS ÜNİVERSİTE-TAYFUN KARA
Bu yıl içerisinde gösterime giren filmler arasında bilimkurgu türü kendisine bolca yer buldu.Bilimkurgu gelecek yıl içerisinde de yükselişini sürdürecek.

Sinema teknolojisinde artan yenilikler ve farklı boyutlara ulaşan teknik imkanlar bilimkurgu türünü bambaşka bir yere taşımaya devam ediyor. Hayali güç senaryolar artık perdeye aktarılırken daha az maliyetli olmaya başladı; ayrıca teknik imkanlar da film sürecini kısatlmaya başladı.

James Cameron’un yönetmen koltuğunda olduğu Avatar filmi, sunduğu görsel şölen ile bilimkurgu filmlerin önünü açmıştı. Cameron kullandığı 3D teknolojisi ile filmlerde farklı bir gerçeklik yakalamayı başarmıştı. Deneyimli yönetmenin kullandığı yeni teknikler ardı ardına bilimkurgu filmlerini görmemize imkan sağladı.

Her yıl üstüne koyarak giden bilimkurgu filmle bu yıl içerisinde de sinemalarda sıkça yer aldı. Türün filmleri, olumlu eleştiriler alırken gişe hasılatlarında da en tepeye çıkmaya başardı. 2013 yılı içerisinde beyazperdede gördüğümüz başarılı filmler bilimkurgudan saf bilimkurguya doğru bir yol izlediğini gösteriyor.

 

Gravity (Yerçekimi)

Saf bilimkurgu olarak tanımlayabileceğimiz Gravity filmi Alfonso Cuaron tarafından yönetildi.

Yönetmenliğini Alfonso Cuaron tarafından yapılan Gravity, iki astronotun yörüngede yaşadığı bir kaza sonrası uzay boşluğundaki mücadelesini ekrana taşıyor. Saf bilimkurgu olarak adlandırabileceğimiz film, bu yılın da en çok izlenen filmleri arasında yerini aldı.

 

Oblivion

Joseph Kosinski’nin yönettiği Oblivion bu yılın başlarında çıkan ilk bilimkurgu filmleri arasındaydı. Yönetmeni yine kendisinin yarattığı çizgi romanından uyarladığı filmde dünyalılar ile uzaylılar arasındaki savaş sonrasında kalan bir dünyada geçiyor. Tom Cruise’un başrolünü oynadığı film, yine Gravity gibi yüzde yüz bilimkurgu dosyasına koyulacak filmler arasında. 2013 yılı içerisinde klasikler arasına şimdiden girmeyi başaran bu iki film haricinde gösterime giren diğer bilimkurgu filmleri ise; Star Trek, After Earth, Elysium, Pacific Rim, Ender’s Game, The Hunger Games: Catching Fire, Thor: The Dark World, Man of Steel, The Wolverine, Riddick ve World War Z.

 

2014’te Bilimkurgu

2014’e daha büyük bütçeli işlerle sinemaseverlerin karşısına çıkacak olan bilimkurgu filmleri, beyazperdede teknik imkanları sonuna kadar kullanmaya devam edecek. Gelecek yıl içerisinde sinemada görmeye başlayacağımız bazı filmler:

 

Interstellar

Nolan kardeşlerin imzasını taşıyan Insterstaller filmi 2014 yılı içerisinde en çok merak edilenler arasında. Inception filmi ile bilimkurguda apayrı hava yakalayan Kardeşler bu film ile de aynı başarıyı yakalamaya çalışacak.

Sinemaseverler tarafından beklenen diğer önemli bilimkurgu filmleri ise; Guardians Of The Galaxy, Mad Max Fury Road, RoboCop, Transformers – Age Of Extinction Dawn of the Planet of the Apes, Captain America: The Winter Soldier, The Hunger Games: Mockingjay-1, The Amazing SpiderMan 2, Godzilla, Edge of Tomorrow, Jupiter Ascending, X-Men: Days of Future Past ve Divergent.

Bilimkurgu, güçlü bir anlatım dili olmadığı için sinema eleştirmenleri tarafından sıkça olumsuz eleştiri alsa da sunduğu görselliği ile kendine has bir izleyici kitlesi yakalamyı başarıyor.