Bilim Köprüsü İÜ’den Geçen Sanatçı: Özge Topçu

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY

İÜ HAYEF Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’ndan 2009 yılında mezun olan Özge Topçu, İstanbul Üniversitesi’nde fen alanında öğrenim görürken aldığı materyal geliştirme dersinde, kendi elleriyle yaptığı işlerden haz aldığını söyledi. Sanatla ilgili düşüncelerinin ilk olarak burada şekillenmeye başladığını, İÜ Öğrenci Kültür Merkezi (ÖKM)’nin etkinliklerine katıldığını belirten Topçu, sanatçı olmaya karar vermesinde ÖKM’nin Bilim ve Fantezi Kulübü’nün de etkisi olduğunu ifade etti. Fen bilgisi öğretmenliğinden mezun olmasının ardından sanat eğitimine başlayan Topçu, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bileşik Sanatlar Programı’nı birincilikle tamamladı.

Türk modern mimarisinin erken dönem örneklerini ve o dönemin görsel kültürünü temel alan çalışmalar yaptığını söyleyen sanatçı, bunun nedenini şu sözlerle anlattı: “Türkiye Cumhuriyeti’nin inşa edildiği yıllarda, dünyada da modernizm, özellikle mimarinin görsel fikri anlamında, başka yerlerden beslenerek inşa oluyordu. Normalde birçok şey için ‘Türkiye’ye sonradan geldi.’ denir. Ama mimaride durum tam tersidir. Avrupa ve Amerika’da modern örnekler uygulandığı dönemde, bunlar Türkiye’de de uygulandı.”

DSC02932

Bütün belleğin değişmesi için Türk devriminin bunu bir propaganda aracı olarak kullandığını belirten sanatçı, eserlerinin birçoğuna konu olan Ankara hakkında ise “Bence Ankara’nın başkent seçilmesinin nedeni büyük oranda konumundan ziyade belleksizliğidir. Çünkü Ankara’da çok fazla Osmanlı örneği göremezsiniz. Aslında Ankara’nın belleği, Eski Anadolu medeniyetleri denilen, daha da uzaklaştırılan bir bellek. O yüzden Ankara çalışmalarımda en çok faydalandığım şehir oldu. Hatta sergimi oluştururken Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun “Ankara” kitabından alıntılar yaptım.” dedi. Topçu’nun çalışmalarının yer aldığı serginin adı da yine Yakup Kadri’nin kitabından alınmış.

Yıllar geçse de kendisi için değişmeyen nadir bir isim olmaya devam eden İlhan Koman’dan çok etkilendiğini dile getiren sanatçı, Daniel Buren’i ise yaşayan efsane olarak adlandırıyor. Şu anda resim bölümünde yüksek lisans yapan Topçu, akademik olarak sanat alanında ilerlemek istediğini belirtti. Ayrıca Beşiktaş Bilim Merkezi’nde, proje geliştirme bölümünde faaliyet gösteriyor.

2014 Rotary Sanat Yarışması’nda ikincilik ödülü alan Özge Topçu, 2014 “Simens Sanat Yarışması: Sınırlar Yörüngeler 15-16”, 2014 UPSD “Genç Etkinlik 6” Yarışması ve 2014 Mamut Art Project Yarışması seçkilerinde yer aldı.