Bildiğimiz Hitchcock’un öncesi

AJANS ÜNİVERSİTE
İstanbul Modern Sinema, British Council ve British Film Institute işbirliğiyle Alfred Hitchcock’un ilk dönem yaptığı dokuz sessiz filmi Türkiye’de ilk defa 7 – 17 Kasım arasında İstanbul modern müzesinde gösterilecek. 7 Kasım Perşembe günü İngiliz sinema yazarı ve gazeteci Ian Haydn Smith, Alfred Hitchcock’a dair bir söyleşi gerçekleştirdi.
Bir çok yönetmene ilham kaynağı olan, tüm zamanların en ünlü gerilim filmi yönetmeni 7 Kasım’da İstanbul Modern’de anıldı. Hitchcock’un ilk filmlerinden bahseden Smith, “gerilimden ziyade, daha çok komedi ve melodram içeren ilk filmler, sinema tarihi için bir çok yeni teknik içeriyordu” dedi.
Hitchcock 9 projisinin şimdiye kadar gelmiş geçmiş en büyük yenileme projesi olduğunu söyleyen Smith, bu filmlerin belki bulanabileceğini ama eksik olduklarını açıkladı. Bu filmler için çalışanlanların her versiyonu kare kare inceleyip orjinal haline uygun olması için çalıştıklarını, bunun da toplamda 9 milyar kareye karşılık geldiğini söyledi.
Şampanya filminin Hitchcock tarihi için çok önemli bir film olmamasına rağmen, daha önce denenmemiş çekim teknikleri içerdiğinine değinen Smith’e göre Hitchcock’un her filminde daha da iyiye gittiğine değindi.
Hitchcock filmlerinde teknik olarak Hollywood yumuşaklığını, Alman ifadeciliğini ve Sovyet montaj tekniklerinin hepsini görebildiğimizi söyleyen Smith, kendisinin en sevdiği Hitchcock filminin ise “Lady Vanishes” olduğunu aktardı. Hitchcock 9 projesinin yeni filmleri 14 – 16 – 17 Kasım tarihlerinde İstanbul Modern Müzesinde ücretsiz izlenebilir.
Betty Balfour + Jean Bardin - Champagne (1928) glass