‘‘Berlin Türk Filmleri Haftası’’ Başladı

İÜBHM-Seda AVAZ

Zengin film programıyla, genç Türk sinemacıları Almanya’ya taşıyan etkinlik, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor.
Sadece Film gösterisiyle yetinmeyip aynı zamanda tartışma ve panel ortamı sunan film haftasında, Türk Sineması’nın 100. Yıldönümü dolayısıyla Berlin Konsolosluğu’nda bir de “100 Film Afişi ve Fotoğrafı’’ isimli sergi düzenlenecek. Serginin açılışı 29 Ekim’de yapılacak.

Bu seneki filmler, “Gençlerde Şiddet” konusu etrafında belirlendi. “Kanunsuzlar” “Güzelliğin On Par Etmez”, “Ummah”, “Vergrabene Stimmen (Gömülü Sesler)” gibi hem Türkiye’de hem Almanya’da çekilmiş olan filmlerin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Berlin Belediye Başkanı tarafından da desteklenen bu kültürel etkinlikte gösterilecek olan filmler şu şekildedir: “Eve Dönüş–Sarıkamış 1915”, “Zerre”, “Güzelliğin On Par Etmez”, “Daire”, “Dedemin İnsanları”, “Ummah”, “Yozgat Blues”, “Sesime Gel”, “Willkommen Bei Habib”, “Kusursuzlar”, “Köksüz”, “Einmal Hans Mit Scharfer Sosse”, “Die Erbin”, “Gömülü Sözler”, “Bi Küçük Eylül Meselesi”, “Batıdan Doğru Akan Nehir”.