Batı Trakya’da İlk Türkçe Sinema Filmi Çekildi

AJANS ÜNİVERSİTE

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu 25 yaşındaki Pelin Bodur’un ilk filmi olan, “Sevdanı Göçü”, Türkçe ve Yunanca olarak Gümülcine ve Bozcaada’da çekildi.

“Sevdanın Göçü”, 1950’li yıllarda Bozcaada’da yaşayan Türk genci “Mustafa” ile Rum kızı “Tasula”nın gerçek hikâyesini anlatıyor. Senaryosu, yönetmen Pelin Bodur’un annesi Müjgân Bodur’a ait filmde başrolleri, “Mustafa”yı canlandıran Pelin Bodur’un kardeşi Cihan Bodur ile “Tasula”yı oynayan Nilüfer Arif paylaşıyor.

sevdanın1

“Sevdanın Göçü” filminin ilk filmi olması nedeniyle büyük heyecan yaşadığını belirten Bodur, filmin siyaset içermeyen, tamamen insan ilişkileri üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Filminin kendisinin de ortağı olduğu film şirketi tarafından hazırlandığını ve dışarıdan hiçbir yardım almadığını söyleyen Bodur, filmi çekerken yaşadığı zorluklara rağmen vazgeçmediğini ifade etti. Batı Trakya’daki azınlık gençliğine de bir mesajlar veren Bodur, “Biz gençler, önümüze konulan engeller ne olursa olsun, isteyince her şeyi başarabiliriz. Artık kabuğumuzu kırma zamanı geldi. Kendi sınırlarımızı aşarak dünyaya açılmanın yollarını araştırmalıyız. Bunu yapabilirsek, Gümülcine’de, İstanbul’da ve dünyanın her yerinde sinema filmi de çekeriz, başka başarılara da imza atarız. Bizim, sadece yürümek değil, koşmaya ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

“Sevdanın Göçü” filmi, kısa bir süre önce katıldığı Van ve Elazığ film festivallerinde seyircinin büyük ilgisini çekerek, her iki festivalde “en iyi girişimci” ödülüne layık görülmüştü.

Kaynak: AA