Basın İlan Kurumu ve Anadolu Ajansı Ziyaret Edildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Hande Nur OCAK, Tuğçe AYÇİN

İlk olarak Koordinasyon ve İdare Müdürlüğü’nün ziyaret edildiği Basın İlan Kurumu gezisinde, resmi ilanların gazetelerde yer alma mekanizmasıyla ilgili bilgi verildi. Koordinasyon ve İdare Bölge Müdürü Mehmet Çelik, “Basın İlan Kurumu devletimizin bir nevi resmi ajansı sayılır” şeklinde konuştu. Resmi ilanları yayımlayacak gazetelerle ilgili denetim mekanizmasına değinen Çelik, elde edilen gelirlerle basın mensuplarına yönelik yardımların yapıldığını ve gerçekleştirilen sosyal faaliyetleri aktardı.

2- mehmet çelik

Özerk Bir Yapımız Var

Basının merkezi İstanbul olduğu için kurumun merkezinin de İstanbul’da olduğunu kaydeden Çelik, “Basın İlan Kurumu her ne kadar bir kamu kurumu olsa da özerk bir yapımız var” ifadelerine yer verdi. Çelik, 1961 yılında kurulan Basın İlan Kurumu’nun kendi kararlarını alıp uygulayabildiğine dikkat çekti. Basın İlan Kurumu’nun 41 ilde şubesinin olması konusuyla ilgili konuşan Prof. Dr. Gezgin ise  “Bu şubelerin her ilde olması İletişim Fakültesi mezunlarının istihdamı açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Gazetelerin Denetimini Yapıyoruz

Basın İlan Kurumu’nun denetim mekanizmasıyla ilgili bilgi veren Kontrol Hizmetleri Müdürü İbrahim Delibaş, gazetecilik ve faturalar üzerinden yapılan 2 tür denetim şekli olduğunu aktardı. “Burada ülkede yayımlanan bütün gazetelerin içerik incelemesi yapılarak içeriklerin mevzuata uygun olup olmadığı denetlenir” ifadesini kullanan Delibaş, bu denetlemelerin sonucunda gazetenin ne kadar ilan alabileceğinin tespitinin yapıldığını belirtti.

3- ibrahim delibaş

Yurt Dışında Bürolarımız Var

AA’nın Finans ve Ekonomi Servisi’nden Harun Bahçıvan, “Finans haberleri için yurt dışında bürolarımız var” diyerek Londra, Washington, Brüksel, Hamburg gibi Avrupa’nın çeşitli yerlerinden örnekler verdi. “Birçok ülkede muhabirlerimiz var ve bu ağımızı daha da geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuşan Bahçıvan, gelen haberlerin Finans ve Ekonomi Servisi’nde koordine edilip yayına sunulduğunu aktardı. Bahçıvan, özellikle İstanbul’daki finans haberlerinin kendi servislerinde hazırlandığını vurgularken Ankara’daki servisin daha çok ekonomi ve devlet kurumları ağırlıklı çalıştığını sözlerine ekledi.

4

Çok Hızlı Koşarsan Ruhun Geride Kalır

AA İstanbul Fotoğraf Editörü Erhan Sevenler, gündeme göre haberleri takip ettiklerini ifade ederek, dünyanın birçok yerinde programlarının olduğunu söyledi. “AA günde 2 bin 200 kare fotoğraf üretiyor” şeklinde konuşan Sevenler, bu fotoğrafların Amerika, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da müşterilerine ulaştığını belirtti. Foto muhabiri olmanın zorluklarına değinen Sevenler, “Foto muhabiri olmak istiyorsanız öncelikle iyi bir gazeteci olmalısınız” ifadesini kullandı. “İyi bir gazeteci olmak için de yabancı dil ve koordineli yaşam gibi konularda özelliklerinizi arttırmalısınız” diyen Sevenler, bütün gazetelerin iyi şekilde okunması gerektiğini vurguladı. İnternet gazeteciliği hakkında da açıklamalarda bulunan Sevenler, interneti çok sağlıklı bulmadığını aktarırken “İnternette bütün detaylar yer almıyor, sadece küçük spotlar bulunuyor. Oysaki gerçekler detayda gizlidir” diye konuştu. Konu hakkındaki düşüncelerine Kızılderililere ait “Çok hızlı koşarsan ruhun geride kalır” sözüyle örnek veren Sevenler, internette her şeyin çok hızlı aktığını ve en önemli şeylerin dikkatlerden kaçabildiğini ifade etti.

5- erhan sevenler

Basın İlan Kurumu ve AA gezisi İÜ öğrencilerinin Prof. Dr. Gezgin eşliğinde diğer birimleri de ziyaret etmesinin ardından sona erdi.

6

7