‘Barış Manço ile 7’den 77’ye’ 25 yıl sonra yeniden

IMG_3321AJANS ÜNİVERSİTE-Esra Mutlu

Fotoğraf-Burcu Güler

 

Barış Manço ile 1988 yılında kilometrelerce yol kat ederek yayınladıkları 7’den 77’ye programının yapımcılığını üstlenip binlerce fotoğraf çeken Erkmen Sağlam, programın 25.  Yılı dolayısıyla çocukluk arkadaşı Manço’nun 77 fotoğrafını hikâyeleriyle seyirciye sunuyor.

 

Yapımcılığını üstlendiği ‘Barış Manço ile 7’den 77’ye’ programının çekimleri sırasında çektiği fotoğrafları sergileyen Erkmen Sağlam’ın, ‘Geçer Giderken-Paylaşılan Anlar, Anılar’ ismini verdiği ve fotoğraflara dair kısa hikayeler de sunduğu fotoğraflar Akmerkez Sanat’ta sergilenmeye başlandı. Serginin ilk günü olması dolayısıyla Kurtalan Ekspres grubundan Eser Taşkıran Manço şarkılarından oluşan piyano resitali sundu.

 

IMG_3415

Barış Manço’nun çocukluk arkadaşı, programın yapımcı ve yönetmeni olan Sağlam, “Barış ve ben kardeş gibiydik, birbirimizin annelerine ‘anne’ derdik. Doğukan ve Batıkan elime doğdu. Bu manevi bağın yanında programın ortağı olmam dolayısıyla maddi bir bağ da var aramızda. Ben eserin fikri sahibi olduğum için programın yaşayan bir öğesiyim. Arkadaşımı ve programı en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyorum.” diyerek Manço ile yakınlığını anlattı.

 

PROGRAM 18 YIL ÖNCE PLANLANDI

Programın planlarını program yayınlanmadan 18 yıl önce 1970 yılında yaptıklarını anlatan Sağlam, “O dönemde imkanlar yoktu, yurtdışından program için sistem getirdik. Çok basit bir ekiple, 6 kişiyle, basit işler yapmaya başladık. Basit olduğumuz için herkes tarafından sevildik. Çok önceleri yaptığımız planları hayata geçirdiğimizde kimse bize inanmıyordu ancak onların düşüncesinin aksine program çok sevildi” sözleriyle dönem şartlarını değerlendirdi.

 

Programa başlamadan önce hiçbir beklentileri olmadığını söyleyen Sağlam, “Program için beklentilerimiz değil umutlarımız vardı. Biz bulduğuyla yetinen, bulduğuyla mutlu olan insanlardık. İyi bir misafir olmaya çalıştık ve karşılaştıklarımızla mutlu olduk. Biz iddiasız olmakta iddialıydık. Her şeyden önemlisi program sayesinde insan biriktirmeyi başardık.” dedi.

 

“PİŞMANLIK DEĞİL, HAYALLERİM VAR”

Geçmişe dönüp baktığında pişmanlık yaşamadığını ifade eden Sağlam, “Çok sevdiğim bir Çin atasözü var: Hayallerin yerini pişmanlıklar aldığında insan yaşlanır. Benim yaşlanmaya niyetim yok. Pişmanlıklarım değil hayallerim var.” diyerek yeni projelerin geleceğini söyledi.

 

Her yaştan dinleyicisi bulunan Barış Manço’nun sanatçı kimliğinin söylenenin aksine daha derin olduğunu belirten Sağlam, “Barış’ın şarkılarında hep tasavvuf vardı. Barış sadece söyleyen değil, gözlemleyen, aktaran, fikirler üretip kendini dinleten bir sanatçıydı. Kendini önceki kuşaklardan sonraki kuşaklara aktarmayı başardı.” diyerek yozlaşan sanatçı tabirine sitemde bulundu.

 

IMG_3466

YENİ PROJELER YOLDA

Sağlam’ın çektiği fotoğraflar, Milli Saraylar Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde 1 hafta boyunca sergilendikten sonra Akmerkez Sanat’a taşındı ve sergi 7-14 Aralık tarihleri arasında gezilebilecek. Serginin yeni durağının İzmir olmasını planladıklarını belirten Sağlam, 100. Yılda 100 fotoğraflık bir sergi yapmayı planladıklarını ve 220 fotoğraflık bir kitap projesi olduğunu ekledi.

 

 

IMG_3321

 

 

 

IMG_3323‘1988 yılının 08 Ekim gününde, “Rasgele” dedik ve çıktık yayına. Herkes bir stüdyoya tıkılıp laf salatası yapacağımızı düşünürken, biz daha ilk programda “Dere Tepe Türkiye” dedik, düştük yollara.’

 

 

 

IMG_3384

‘Barış Nane Limon Kabuğu’nda ise “Palyaço Kılığında” sevdiklerinin karşısına çıktı.’

 

 

 

IMG_3428

Eser TaşkıranIMG_3321

‘Barış Manço ile 7’den 77’ye’ 25 yıl sonra yeniden” konusunda Bir Fikir

Yorumlar Kapalı