Barış Gazeteciliği “Sessizlere Ses” Oluyor

AJANS ÜNİVERSİTE

Geleneksel gazeteciliğin etkisine alternatif olarak çıkan barış gazeteciliğine yönelik tartışmalar sürüyor. Barış gazeteciliğinde kullanılan dil ve olaylara bakış açılarına yönelik değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Youngblood, yorumun okuyuculara bırakılması gerektiğini söyledi.

Neden Sorusuna Yanıt

Barış gazeteciliğinde, olaylara neden sorusuna yanıt arayarak bakılmasının temel şartlardan olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Youngblood, Suriyeli mültecilere, sadece insani açıdan bakılması gerektiği örneğini verdi. Barış gazeteciliğinin, her görüşe ve kültürlere saygı duyularak gazetecilik yapmak anlamına da geldiğini belirten Prof. Dr. Youngblood, propaganda içeren veya bir görüşü dikte etmeye çalışan haberlerden uzak durulmasını istedi.

Yarın Kamp Nöbeti

Barış gazeteciliğinin, sessizlere ses verme, sıradan insanlara odaklanma anlamına da geldiğini kaydeden Prof. Dr. Youngblood, geleneksel gazeteciliğin zafer peşinde olduğunu öne sürdü. İki gün sürecek seminere yerel ve yaygın basından gazetecilerin yanı sıra, üniversite öğrencileri ve akademisyenler katıldı. DSİ tesislerindeki seminere katılanlar pazar günü de Sarıçam’da Suriyeliler’in barındıkları  kampını ziyaret edecekler.

 

Kaynak: Adana Haber