“Barikatsız Bir Dünya İçin Bisiklet Turu” Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE

Bisiklet turu sırasında çift kişilik bisikletlerin ön kısmında İÜ Bisiklet Kulübü öğrencileri, arka kısmında ise engelli vatandaşlar pedal çevirdi. “Barikatsız bir dünya için pedal çevir” mesajıyla düzenlenen etkinliğe ilişkin açıklama yapan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Mert Savrun, bu tür sosyal faaliyetlerin engelli vatandaşların yaşadıkları zorlukların fark edilmesi için önemli olduğunu vurguladı.

Farkındalık Yaratmak Amaçlanıyor

Kennedy Caddesi, Yenikapı, Aksaray ve Vezneciler’den geçerek İÜ Beyazıt Merkez Yerleşkesi’ne ulaşan katılımcıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası karşıladı.Burada konuşan UBFF Başkanı Hüseyin Nacar, engellilerin hayatın içinde olmasının önemini vurgulayarak, engellilerin birçok başarı hikâyesine tanık olduklarını kaydetti.Kültürel ve sportif anlamda sanatın diliyle bir düş kurduklarını dile getiren Nacar, “Etkinliği kutlama için değil, farkındalık oluşturmak amacıyla düzenledik. Biz, onları bir güne sığdırıp ertesi gün kendi gerçekleriyle baş başa bırakmamak adına barikatsız bir dünya için zihinlerdeki barikatları yıkmak amacıyla farkındalık oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

Engelli sporcu Hayati Yiğitoğlu bu tür etkinliklerin sadece Dünya Engelliler Günü’ne özgü değil, sıklıkla yapılması gerektiğini belirtti.Yaklaşık 10 yıldır amatör, 5 yıldır da profesyonel bisiklet sürücüsü olduğunu aktaran Yiğitoğlu, desteklenirse uluslararası yarışmalara katılabileceğini söyledi.

Haber: Canan GÜZEL

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü