“Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” Sergisi Devam Ediyor

AJANS ÜNÜVERSİTE-Mehmet TOSUN

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava Sergisi, Balkan ülkelerinde farklı jenerasyonlardan sanatçı ve sanatçı gruplarını bünyesinde bulunduruyor. Sergi, bölgede yaygın ve karmaşık hale gelen politik konulardan ziyade tabiat üzerinde durarak rüzgârı biçimlendiriyor. Sergi iklim olaylarına da yoğunlaşarak bölgeden gelen soğuk hava dalgasına işaret ediyor.

Çağdaş sanat eserleri arasında Lia Perjovsschi’nin başka bedenle ilişkiler konulu Performans Sanatı(1987-2003), Jasmina Cıbıc’in güç sembolleri başlıklı Pavillion(2015), Sloven Tolj’un Doğa ve Toplum(2002), Milica Tomic’in ideoloji manifestolu Suçun Adlandırması(1996-1997) ve Kişiselleştirilmiş Devrimler(2009), Vadim Fishkin’in Şeker İkizler(2013), Jelena Tomasevic’in eylem halinde coğrafya konulu Hayat İlgisi(2016), Ulay’ın Sanatın Suça Dair Bir Suçu Vardır(1976), Erzen Shkololli’nin Beyaz(2005), Vlado Martek’in Eylemde Şiir(2007), IRWIN’ın Redroavangard(1996), Anri Sala’nın başkasını izlemek başlıklı Bana Cevap Ver(2008), Mircea Cantor’un Kısayollar(2004), Tomislav Gotovac’ın ideoloji sembolleri konulu Orak,Çekiç ve Kızıl Yıldız(1986), Mark Pozlep’in Cennetten de Garip(2014-2016), Adrian Paci’nin sanat sisteminde değerler başlıklı Piktori(2002), Mladin Stilinovic’in sanat sistemini sorgulamak başlıklı İngilizce Bilmeyen Sanatçı Sanatçı Değildir(1992) çalışmaları sergiyi oluşturan temel unsurlar olarak geçiyor.

Balkan devlet ve toplumlarının anlatıldığı bir belgeselde, Balkan coğrafyasındaki insanların Nazi ve Sovyetler Birliği rejimlerinin otoriter ve baskıcı yönetimlerinden nasıl geçtikleri, hangi politik, sosyal ve ideolojik süreçleri atlattıkları aktarılıyor. Belgeselde “insana mutluluğu ne devlet ne siyasi parti ne de bir otorite verebilir. Mutluluk ancak bireyin psikolojisinde ve iç dünyasında meydana gelebilir” cümlesi en dikkat çekici söylemlerden birisi olarak gösteriliyor.

Sergide Slovenyalı modernist sanatçı Jasmina Cıbıc, Dragısa Brasovan’ın  Yugoslavya Pavillion adlı mimari çizim, tasarım ve dekorasyon projesini video ile anlatıyor. Videoda bu projenin Yugoslavya Krallığı’nın sanayi sektöründeki başarılarını ispatlamak için planlandığı belirtiliyor. Balkanlardan Gelen Soğuk Hava Dalgası Sergisi, 10 Kasım 2016 – 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Beyoğlu Pera Müzesi’nde ziyaret edilebilir.