Bağımsız Sinema Yedinci Sanat’ta

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Yedinci Sanat’a konuk olan İÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü Arş. Gör. Dr. Gizem Parlayandemir, bağımsız sinemayı anlattı.

Bağımsız sinemayı sanat sineması olarak gördüğünü anlatan Arş. Gör. Dr. Parlayandemir, bağımsız Türk sinemasının Avrupa sanat sinemasına yakın olduğunu söyledi. “Bağımsız Türk sinemasını anlamak için bağımlı Türk sineması var mıdır ya da bağımlı sinema nedir bundan bahsetmek gerek” şeklinde konuşan Arş. Gör. Dr. Parlayandemir, endüstriyel, anlatısal ve ideolojik olarak üç tür bağımsızlıktan bahsetti.

Adsız (2)

Bağımsız sinemanın izleyici kitlesine de değinen Arş. Gör. Dr. Parlayandemir, bağımsız sinemanın festivallerde ve vizyonda izleyici bulmasının yanı sıra internetten de izlendiğini ifade etti. Dönemsel olarak sinemanın değişimine değinen Arş. Gör. Dr. Parlayandemir, “Yıllar değişiyor ama bağımsız Türk sinemasının entelektüel sinema olduğuna dair algı değişmiyor olsa gerek ki izleyici sayıları çok fazla değişmiyor” dedi.

İnternetin bağımsız sinemayı nasıl etkilediğinden bahseden Arş. Gör. Dr. Parlayandemir, hayatın her alanında olan internetin bağımsız sinema için fırsata çevrilmesi gerektiğini ve yeni kuşakların bağımsız sinemaya ilgisinin olabilmesi için yeni medyanın aktif olarak kullanılması gerektiğini belirtti.

IMG_8863

Arş. Gör. Atacan Şimşek’in Program Koordinatörü olduğu ve Nergis Morana’nın sunduğu Yedinci Sanat’ın bu bölümünde şu isimler görev aldı: Tarık Arsan Mengenli (Yönetmen), Sümeyye Mete (Sanat Yönetmeni), Ayça İrem Türkeş, Fatih Berkay Kayar (Kamera), Sümeyye Mete, Ayşe Göney (Reji), İrem Arslan (Jenerik), Onur Keser (Kurgu).

Yedinci Sanat’ın 7. bölümünü linke tıklayarak izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=mJhqkUmfqZE