Aziz Sancar İstanbul Üniversitesi’nde

AJANS ÜNİVERSİTE- Beste BUDAN

İstanbul Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Rektörlük Binası Mavi Salon’da gerçekleştirilen onur töreninde, ilk olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyeleri Ceren Dik ve Bekir Küçükay müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Dinletinin ardından Aziz Sancar’ın hayat hikâyesini anlatan film gösterildi.

Açılış Konuşmasını yapan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, değerli bir mezunumuzun başarısı ile gururlandığını ifade etti.

DSC_0311

“Mezunlarımızın Başarısı ile Gurur Duyuyoruz”

Prof. Dr. Ak, “Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar, İstanbul Üniversitesi’ne ve ülkemize büyük bir gurur yaşattı. Kendisi İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nin yetiştirdiği bir değer olarak bilim alanında nelerin başarılabileceğini gösterdi. İÜ olarak mezunlarımızın başarısı ile gururlanmak ile kalmıyoruz, mezun ve mensuplarımızın çalışmaları ile dünya bilim tarihindeki gelişmemizi de sürdürüyoruz” dedi.

Üniversitemizin çeşitli gelişmeler ve bilimsel çalışmaları ile 10 yıldır, dünyadaki 500 üniversite arasındaki yerini yükselttiğini vurgulayan Prof. Dr. Ak, “Bu başarı sayısal bir ifadeden çok üretken çalışmaların bir göstergesi olarak görülebilir” şeklinde konuştu.

“Akademisyenlerin çalışmalarını yapacakları teknik altyapı çalışmaları yapıyoruz”

100 bini aşkın lisans öğrencimiz ve 6 bin akademisyenimiz ile birçok başarılı çalışmalar yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Ak, “Eskiden üniversitemizin içerisinde bulunduğu imkânlar nedeniyle meslektaşımız Prof. Dr. Aziz Sancar gibi birçok kıymetli değerimiz çalışmalarını yurtdışında sürdürmek zorunda kalıyordu. Oysaki artık genç akademisyenlerimiz bilimsel çalışmalarını yapacakları teknik altyapı ve dönüşüm için çalışıyoruz. Üniversitemiz bünyesindeki akademisyenlerimiz ile birlikte bilimin önemini kavrayıp, ülkemizin çağdaş medeniyete erişmesi için önemli olacağını belirtmeliyiz” ifadelerinde bulundu.

Prof. Dr. Ak, son olarak, geleceğin akademisyenlerine çalışmalarıyla örnek olacak olan Aziz Sancar’ın aramızda olması, İstanbul Üniversitesi olarak gurur verici olduğunu söyledi ve bu gurur verici hediyenin sonsuza dek İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünde sergileneceğini ifade etti.

Prof. Dr. Ak’ın konuşmanın ardından, Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Madalyasını ve sertifikasını üniversitemize bağışladı.

Prof. Dr. Ak, Prof. Dr. Sancar’a İstanbul Üniversitesi Onur Ödülü, İstanbul Üniversitesi çinili Plaket ve İstanbul Üniversitesi Kapısı Baskılı Paralardan taktim etti.

İstanbul Üniversitesi’nden her zaman bahsettiğini ve onur duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Prof. Dr. Sancar, bu üniversiteden mezun olduğu için çok mutluluk ve gurur duyduğunu ifade etti.

DSC_0345

“İstanbul Üniversitesi Mezunu Olmakla Gurur Duyuyorum”

“Üniversitemde birlikte çalıştığım Türk veya Amerikalı arkadaşlarım Harvard, Cambridge mezunuyum dediklerinde, ben de İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi mezunuyum diyorum” diyen Prof. Dr. Sancar sözlerini şu şekilde sürdürdü; “İstanbul Üniversiteli olmakla gurur duyuyorum. Beni yetiştiren Mardin’de aldığım ortaokul ve lise eğitimim ile İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde aldığım eğitim olmuştur. Dolayısıyla bugün bu madalya ve sertifikayı üniversiteme bağışlayarak aslında ödeyebildiğim ölçüde vefa borcumu da ödemiş oluyorum”

Nobel’i alır almaz vefa borcumu ödemek için Nobel’in Anıtkabir’e gideceğini söylediğini vurgulayan Prof. Dr. Sancar, “Anıtkabir yalnızca Atatürk’ün yattığı yer değil aynı zamanda Cumhuriyet’in olduğu yerdir. Böyle bir başarıyı 19 Mayıs’ta Atatürk’ün huzuruna çıkartmak çok önemliydi” dedi.

Prof. Dr. Aziz Sancar ile aynı yıl mezun olan arkadaşları “69’lular kuşağı” olarak Prof. Dr. Aziz Sancar’a plaket takdim ettiler.