“Azarnegari” Sergisi Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE – Oğulcan ÇOKSAYAR

İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda 17 Mayıs’ta gerçekleşen Azarnegari adlı serginin açılış töreni serginin sahibi Ahad Saadi’nin konuşmasıyla başladı. İstanbul Üniversitesi’nde bulunmaktan çok memnun olduğunu dile getiren Saadi, “İstanbul Üniversitesi’nin ev sahipliğinde eserlerimi sergileyebilmek çok güzel. Üniversiteleri çok seviyorum çünkü üniversiteler insanların kendilerini geliştirebildiği yerler. İstanbul Üniversitesi’ni sevmemdeki bir diğer sebep de eserlerin sergilendiği tarihi bir bina, kültürünü çok güzel yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

DSC_0044

Ahad Saadi’nin konuşmasını tamamlamasının ardından İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mohsen Mortezaiefar konuşma yapmak üzere kürsüye geldi. Mortezaiefar, “Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Ak’a teşekkür ediyorum, Ahad Saadi’nin bir önceki sergisinde, bize bir sonraki serginin İstanbul Üniversitesi’nde yapılacağı sözünü vermişti ve bu sözünü tuttuğu için kendisine minnettarım. Bilim ve sanata verdiğim önemden ötürü buradayım. Böyle anlamlı etkinlikler iki millet ve devlet arasındaki ilişkilerin daha da gelişip, ilerlemesine yardımcı oluyor. Değerli hocalarımızın da burada bulunması bizim için gurur verici bir durum. Bu sergi bir ilk veya son olmayacak, böyle sergiler iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaya devam edecek” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

DSC_0056

Son olarak kürsüye gelen İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bize bu buluşmayı hazırlayan Ahad Saadi’ye teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu göz alıcı sergiyi gördüğümüzde üniversitemizde sergilenmesi gerektiğini düşündük. Böylesine değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz” diyerek açılış konuşmalarını sonlandırdı.

DSC_0059

Açılış konuşmalarının ardından Ahad Saadi, İÜ Rektörlüğü’ne Mevlana’nın “Bu kutsal topraklara aşk ve sevgi dışında başka bir şey ekmeyelim” anlamına gelen şiirini anlatan “Mehr” adlı eseri hediye etti. Ahad Saadi, eserin sertifikasını İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’a verdi. Ardından serginin açılış kurdelesi kesildi. Sergi, İranlı sanatçı Ahad Saadi’nin eşliğinde gezildi.

“Azarnegari” Sergisi, 17-24 Mayıs 2016 tarihleri arasında ziyaret edilebildi.