Ayşe Arman Yıllar Sonra Fakülteye Döndü

AJANS ÜNİVERSİTE Emre ESER

 

 İÜ İletişim Fakültesi’ne 22 yıl sonra dönen gazeteci Ayşe Arman, yıllar sonra okula dönmenin heyecanını yaşıyor

 

resim 3resim 3resim 3

 

 

 

Radyo, Tv ve Sinema bölümüne devam eden ve finallere hazırlanan Ayşe Arman bu dönem dört ders alıyor. İlk günlerde çok heyecanlı ve gergin olduğunu ifade eden Arman, düşüncelerini şöyle anlattı: “Çok eski günlere döndüm, fotokopilerle yaşıyorum, sınıf arkadaşlarımı arıyorum, 20’lik pırıl pırıl genç arkadaşlarım oldu. Onlardan not istiyorum, sağ olsunlar beni kırmıyorlar.Bu hoca böyledir, o hoca şöyledir, aman şuna dikkat et, tüyolar veriyorlar, aldığım ders notlarının altını çiziyorum, tekrar tekrar okuyorum, kuramları ezberlemeye çalışıyorum” dedi.

 

resim 2 

 

‘Tutku Duyduğun İşi Yap’

Okulda verilen derslerin akademik yönünü çok beğendiğini ve yeni şeyler öğrenmenin mutluluk verici olduğunu söyleyen Arman, insan büyüyünce sınav mınav kalmıyor; ama hayatın başka alanlarında bir sürü sınav veriyorsun diye konuşurken okul hayatı hakkındaki sözlerine şöyle devam etti: “Her  türlü sınavı geçebilmenin sırrı, bence “tutku”da. Tutku duyduğun insanla birlikte olmak, tutku duyduğun işi yapmak önemli  gerisi hikâye. Ben de kendimce bir sürü sınavı verip, kendimce geçip, bazen de çakıp, buralara kadar geldim. Hayatımın bu döneminde ise, yarım bıraktığım şeyleri tamamlamak istiyorum. Üniversiteye dönüp, kalan dört dersimi vermeye çalışmak da bunlardan biri. 22 yıl önce bıraktığım İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon bölümünü bitirebilmem için almam gereken derslerden biri  İzleyici Araştırmaları. Hocamız Seçkin Özmen, dersleri eğlenceli geçen ve konusuna da çok hâkim bir hoca. Derslerde beni görünce, sınıftakiler hocanın arkadaşı zannetmişler ya da haber için geldiğimi düşünmüşler. “Yok hayır” dedim, “Ben de sizin gibi öğrenciyim”

 
resim 4

 

 

Arman ayrıca: “Gayet katılımcı bir tipim, her konuda fikir beyan ediyorum, insanın her yaşta öğreneceği şeyler olması da beni büyülüyor. “İzleyici Araştırmaları”, adından da anlaşılacağı üzere kitle iletişim araçlarıyla ilgili bir ders. Herkes kendine bir araştırma konusu seçiyor, ben Instagram’ı seçtim. Hoca sınavda önümüzdeki aylarda tamamlayacağımız araştırmamızın ana fikrini soracak” dedi.