“Ayna Asla Yalan Söylemez” Film Gösterimi ve Söyleşisi

AJANS ÜNİVERSİTE

Saat 13’te başlayacak film gösteriminin ardından İÜ İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema Bölümü Sinema ana bilim Dalı Başkanı prof. Dr. Ceyhan Kandemir’in moderatörlüğünde ödüllü filmin yönetmeni Kamila Andini ve yapımcısı Garin Nugroho’nun söyleşisi yapılacak.

Kamila Andini’nin ilk uzun metrajlı filmi olan “Ayna Asla Yalan Söylemez”, Endonezya denizlerinde göçebe olarak yaşayan Bajo kabilesinin yaşamını konu alıyor. Filmde, babasının denizde kaybolması üzerine onu tekrar görebilmek için tek umudunu bir Bajo ritueline bağlayan küçük Pakis ile en iyi arkadaşı Lumo Wakatobi denizi hakkında kafalarındaki soruları cevaplamaya çalışırlar. Bu sırada Paki’nin annesi Tayung ise kaybolan eşinin yokluğunun zorluğu ile mücadele etmektedir ve bir gün, araştırmacı Tudo onların küçük balıkçı köyünü ziyaret eder.

SONY DSC

Kamila Andini Kimdir?
Kamila Andini, 6 Mayıs 1986 tarihinde Cakarta’da doğdu. Ortaokulda tutkunu olduğu dalış ve fotoğrafçılığa başlayan Andini, lisede belgesel ve kısa filmler çekti. Avustralya Melbourne’deki Daekin Üniversitesi’nde Sosyoloji ve Medya Sanatı eğitim alan yönetmen, profesyonel kariyerine belgesel film yapımcısı olarak başladı. WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), Deniz Kaplumbağaları ve Mercanlar hakkında çeşitli belgeseller çekti. Aynı zamanda, tecrübe kazanmak için uzun metrajlı film ve televizyon dizilerinde yardımcı yönetmen olarak görev aldı. Şimdiye kadar, birçok televizyon programı ve müzik klibi yönetti. Televizyon filmi “Sepasang Mata Bola”, milliyet ve müzik hakkında televizyon belgeselleri, müzik grubu ‘Slank” için klipler ve ayrıca çocuklar için drama belgesel türünde deniz kamplumbağaları hakkında çeşitli yapımlara imza attı.
“The Mirror Never Lies”, onun ilk uzun metrajlı filmidir. Endonezya denizlerinde göçebe olarak yaşayan Bajo kabilesini anlatan film, “Küresel Film Girişimi” tarafından onur ödülüne layık görülmüştür. Kamila Andini ce, Avustralya hükümeti tarafından verilen “Olağanüstü Genç Mezun” ödülünü almıştır.
Kamila Andini şu anda Hubert Bals Senaryo Geliştirme Fonu ve APSA Çocuklar Film Fonu’nun kabul ettiği ve de kendisinin ikinci uzun metrajı olan “The Seen and Unseen” (Görünen ve Görünmeyen) üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.
Garin Nugroho Kimdir?
Garin Nugroho, 6 Haziran 1961 tarihinde doğdu. Busan, Tokyo, Cannes ve Berlin gibi prestijli uluslararası film festivallerinde ilk kez başarılı olmuş yeni nesil Asyalı bir direktördür. Kendisinin en büyük işi “Java Operası”, dünyanın birçok tiyatrosunda sahnelenmiş ve “Variety Dergisi” tarafından bir şaheser olarak nitelendirilmiştir.

 

Wallpaper-03