“Avusturya’da İnsan Hakları” Raporu Toplantısı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Şeyma Nur SALTAŞ, Betül YÜNCÜOĞLU    

İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz yaptı. Toplumun ihtiyaçlarını temel alan çalışmaların önemine dikkat çeken Prof. Dr. Ersöz: ’’Türkiye’nin küresel ve bölgesel önemi için bu çalışmalar sürdürülmeli ve desteklenmelidir” dedi. Sınırlarımız dışında yaşayan vatandaşlarımızın haklarını ve yaşam standartlarını korumak amacıyla yapılan çalışmaların desteklenmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ersöz şunları kaydetti: “Toplumun ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunlarının çözülmesini önemli bir görev olarak görüyoruz. Üniversiteler içlerinde bulundukları ülkelerin problerine çözüm üreten kurumlar olmalıdır. İÜ olarak Avusturya’da yaşayan, çalışan  Türklerin durumuna ilişkin raporlar yayınlamaya devam edeceğiz. ”

262 bin Türk’e ev sahipliği yapan Avusturya’da insan hakları ve azınlık politikaları, İÜ’den bir araştırma ekibi tarafından rapor haline getirildi. Her yıl düzenlenecek olan bu raporların ilki “Avusturya’da İnsan Hakları Uygulamaları: 2014 Raporu’’ başlığını taşıyor.

IMG_0750
Yrd. Doç. Dr. Edip Asaf Bekaroğlu

‘’En Büyük Motivasyonumuz Öğrenmek’’

Hazırlanan raporun temel bulgularını paylaşan Yrd. Doç. Dr. Edip Asaf Bekaroğlu çalışma alanının Avusturya olmasının sebebini Türk nüfusunun en yoğun olduğu ülkelerden biri olmasıyla açıkladı. “Problemleri çözme hususunda temel nokta değer vermek ve dinlemek olmalı’’ diyen Yrd. Doç. Dr. Bekaroğlu ‘’Sosyal bilimcilerin Türkiye ile sınırlı kalmayıp diğer ülkelerde de bu gibi çalışmalar yaparak ve bu ülkelerin deneyimlerinden yararlanarak bölge uzmanları yetiştirmesi gerekiyor. Bu anlamda en büyük motivasyonumuz öğrenmek’’ diye konuştu. Medya analizleri baz alınarak hazırlanan bu raporun sonraki yıllarda saha çalışmaları, STK (Sivil ToplumKuruluşları) görüşmeleri ve anketlerle zenginleştirileceğini ifade eden Bekaroğlu tanıtım toplantısını katılımcıların sorularını cevaplayarak sonlandırdı.