Avrupa’da Spa Kültürü Kongresi Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Erhan ERKİP

Tıp Etiği, Tıp Hukuku ve Tıp Tarihi Derneği tarafından düzenlenen kongreye uluslararsı alanda bir çok uzman katıldı. Hem Türkiye’de kaplıca tarihi hakkında henüz yetersiz görülen araştırmaları teşvik etmek hem de şifalı sular ve su ile tedavi hakkında kuvvetli geleneklere, önemli bir tarihe sahip Avrupa ülkelerinin bu konudaki araştırmalarını Türkiye’de tanıtmak amacıyla oluşturulan kongrede Prof. Dr. Arın Amal, Prof. Dr. Ayşegül Demirhan Erdemir, Prof. Dr. Abdul Nasser Kaadan ve Prof. Dr. M. Zeki Karagülle açılış konuşmalarını yaptı. Ardından Prof. Dr. Melek Yıldırım İstanbul’un tarihi bölgelerini tanıttı.

DSC_0059

DSC_0064

DSC_0124

Ardından Prof. Dr. Melek Yıldırım İstanbul’un tarihi bölgelerini tanıttı.

DSC_0151

Açılış konuşmalarının ardından birinci oturuma geçilen kongrede Prof. Dr. Elzbieta Lonc Polonya’daki üniversitelerin Spa Kültürü açısından vardıkları noktayı ve tıp fakültelerinden bahsetti.

DSC_0134

Prof. Dr. Abdul Nasser Kaadan göğüs hastalıkları ve meme kanseri hakkında çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

DSC_0161

Prof. Dr. Mukhtar Umar Bunza 19. Yüzyılda Kuzey Nijerya’daki müslümanların ortadoğu ve Akdeniz bölgesindeki tıbbi çalışmalarını aktardı.

DSC_0206

Prof. Dr. Nil Sarı, Haluk Perk koleksiyonunda bulunan içme suyu, pul ve mühür örnekleriyle İstanbul’daki içme suyu kaynaklarını tanıttı.

DSC_0220