Avrasya’ya Yön Verenler Konferansı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN
FOTOĞRAF- Erkut KILIÇ

 

İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü Seyyici Hasan Paşa Medresesi’nde gerçekleşen “Avrasya’ya Yön Verenler” konferansında “Prof. Dr. Mehmet Saray’a Vefa Programı” gerçekleştirildi

 

Açılış konuşmasını yapan İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günay insanın vefalı olması gerektiğini ve insanları hayattayken anmanın önemine değindi ve Mehmet Saray’a teşekkür etti.

Konuşmacı Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, “Hayatta bana neler tavsiye edersiniz diye sorarsanız; imanı, dürüstlüğü, vefayı tavsiye ederim. Bir insan vefayı unutmuşsa insanlıktan uzaklaşmıştır” ifadelerini kullandı. İstanbul Üniversitesi’nin bütün okulların annesi gibi olduğunu vurgulayan Yalçıntaş, bilim adamlarının boyu kadar eseri olduğuna ve doğurganlığın bilim adamları için esas olduğuna değindi.

 

DSC_0032 yeni

 

 

 

“İyi tarih bilgisi olan yanılmaz”
Konuşmasında gençlere seslenen Prof. Dr. Mehmet Saray, “Hayatta iken güzellikleri yaşayın. Birbirinize olan sevgiyi ve saygıyı kaybetmeyin. Günümüzde sevgi ve saygıya çok ihtiyacımız var. Buradan eşime ve çocuklarıma da çok teşekkürü unutmamalıyım. Tarihimizi iyi okuyun, iyi tarih bilgisi olan yanılmaz, teknoloji çok ilerledi makineler gelişti fakat kitap okumadan bunlar kafaya girmez, bize tam tahsilli insanlar lazım yarım tahsilli insanlar değil” dedi.

Prof. Dr. Abdülkadir Donuk, “Mehmet Saray iyi bir Türk ve Türk milliyetçisi, iyi bir Atatürkçü ve imanı iyi, vatan ve bayrak sevgisi olan bir insan, temennim bizlere daha fazla katkıda bulunmasıdır” dedi.  Sosyal bilimlerin ve tabii bilimlerin birbirine kapalı olmadığını ekledi.

 

Anılarla Saray
Oturumun ikinci bölümü, İÜ Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günay başkanlığında, İÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Arslan, İÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cezmi Erarslan, İÜ Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Halil Bal ve Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Budak’ın katılımıyla yapıldı. Katılımcılar Mehmet Saray ile  ilgili anılarını anlattı.

 

DSC_0064

 

 

Prof. Dr. Mehmet Saray Kimdir?

 

1942’de Afyon’un Dinar kazasında doğdu. Orta öğrenimini Çivril ve Isparta’da yapan Saray, 1961-1966 arasında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’nü bitirdi. 1968-1978 yılları arasında doktora çalışmaları için bulunduğu İngiltere’de “The Turkmens in the Age of Imperialism” adlı teziyle Doktor oldu. 1978’de mezun olduğu üniversitede hocalığa başlayan Dr. Saray, “Rus İşgali Döneminde Osmanlı Devleti ile Türkistan Hanlıkları Arasındaki Siyasî Münasebetler (1775-1875)” adlı teziyle 1983’de Doçent, “Afganistan ve Türkler” adlı teziyle de 1988’de Profesör oldu.

8 Kasım 1995’te Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Asli Üyeliği’ne seçilen Prof. Dr. Mehmet Saray, Mayıs 1992 – Ekim 1996 tarihleri arasında T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda Türk Cumhuriyetleri’ne yönelik Başdanışmanlık görevinde bulundu. Bu görevi esnasında Türk Cumhuriyetleri bilim adamları ile birlikte hazırlanan “Ortak Türk Edebiyatı”, “Ortak Türk Tarihi”, “Ortak Türk Sözlüğü” ve “Ortak Türk Alfabesi” projelerinin yürütücülüğünü yaptı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Türkiye Cumhuriyeti ve Yeni Türk Cumhuriyetleri tarihleri üzerinde ders vermektedir.

İngilizce ve Rusça bilen Prof. Dr. Mehmet Saray’ın 20’den fazla Türkçe ve İngilizce yayınlanmış kitabı ile 150’den fazla ilmî makalesi mevcuttur.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı olarak 2006 yılında görev yapmıştır.