Avrasya Enstitüsü’nde TÜRKPA Çalıştayı

AJANS ÜNİVERSİTE – Erkut KILIÇ

 

TÜRKPA Üyesi ülkelerde Yasaların Uyumlaştırılması Çalıştayı üye ülkelerin katılımı ile gerçekleştirildi

 

İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü Seyyid Hasan Paşa Medresesi’nde 18 Mart Salı günü gerçekleştirilen çalıştaya 4üye ülkeden ve TÜRKPA’dan yetkililer katıldı.

 

Çalıştayın ilk açılış konuşmasını İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr  Mahmut Ak gerçekleştirdi. Ak konuşmasında, “Sizleri enstitümüzde görmekten büyük mutluluk duydum. TÜRKPA bizim önem verdiğimiz birliklerin başında gelmektedir ve Türkiye’nin gayretleri içerisinde büyük bir bütünlük arz edecek şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.” dedi. Ak ayrıca çalıştaya ev sahipliği yapan enstitüye de teşekkür ederek, çalıştayın çok iyi planlandığını ve buradan çıkacak sonuçların uygulamaya dökülebilmesini umut ettiğini belirtti. Ak çalıştaya gelen herkese hoş geldiniz diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Prof. Dr.  Ak’ın ardından kürsüye TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanov çıktı. Asanov Türkçe yaptığı konuşmasında ülkelerimiz arasında idari ve teknik alanda çözüm gerektiren konuların ortaya çıktığını ve TÜRKPA’nın bu konuları çözmek için var olduğunu belirtti. Asanov ayrıca TÜRKPA’nın farklı alanlarda işbirliğinin geliştirilmesinde bir mekanizma haline dönüştüğünü de sözlerine ekledi.

 

Jandos Asanov’dan sonra kürsüye Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mustafa Başkurt sonrasında da Avrasya Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günay çıkarak açılış konuşmalarını yaptılar. Konuşmaların son bulmasının ardından Prof. Dr.  Fethi Gedikli moderatörlüğünde çalıştay başladı.

 

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asemblesi, yani TÜRKPA, 21 Kasım 2008 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye Cumhuriyeti Parlamento Başkanlarının imzalamış olduğu anlaşma ile bu ülkeler arasındaki tarih, kültür ve dil birliğine dayanarak ulusal mevzuatların yakınlaştırılması ve diğer parlamentolararası faaliyet konularında en sıkı işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla kuruldu.