Avcılar Yerleşkesi 24 Saat Yaşayan Bir Öğrenci Kenti Haline Geliyor

AJANS ÜNİVERSİTE-Ece Esra KARABULUT

İÜ Avcılar Yerleşkesi’nde, 2010 yılında temeli atılan ve 2011 yılında tamamlanan Teknokent binasının ardından Mühendislik Fakültesi, İşletme Fakültesi ve İÜ Spor Tesisleri bina inşaatları da büyük ölçüde tamamlandı. Sırada diğer eğitim ve araştırma alanları ile merkez kütüphane, kültür ve kongre merkezi, yurt binaları, spor alanları ve kafeteryalar var. İÜ Avcılar Yerleşkesi’nde ayrıca İstanbul Üniversitesi personelinin çocuklarının yararlanacağı, içinde anaokulu, ilköğretim, ortaöğretim ve lisenin yer aldığı bir eğitim kompleksinin de yapılması planlanıyor.

Projede Devamlılık Esas Alınacak

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Avcılar yerleşkesinin 24 saat yaşayan bir öğrenci kenti haline getirmek için başlatılan çalışmalarda devamlılık esasını temel alacaklarını ifade ederek şu açıklamalarda bulundu: “İÜ Avcılar yerleşkesinin öğrenciler, akademisyenler ve tüm üniversite mensupları için çağdaş ve modern fiziksel alt yapıya kavuşabilmesi adına yürütülen projeler en kısa sürede tamamlanarak, projenin hedeflerine ulaşabilmesi adına her türlü gayreti göstereceğiz”

Tapu, 40 Yıl Gecikmeyle İÜ’nün Oldu

İÜ Avcılar Yerleşkesi için 2009 yılında başlatılan çalışmalarda karşılaşılan en büyük engel, tapu problemiydi. Yerleşke, 40 yıldır İstanbul Üniversitesi’nin kullanımında olmasına rağmen tapusu üniversiteye ait değildi. Bu nedenle yeni bina yapılması için ruhsat ve diğer izinler alınamıyor ve bütçeden para ayrılamıyordu.

Sayısız bürokratik işlemin sabırla yürütülmesi ve sıkı takibi sonucunda İÜ Avcılar Yerleşkesi’nin tapuları 2014 yılında İstanbul Üniversitesi’nin oldu. Aynı zamanda üniversitenin Avcılardaki diğer arazileri ve Halkalı’daki arsa için de benzer çalışmalar yapılarak İstanbul Üniversitesi’ne kazandırıldı.

İlk Kez Master Plan Hazırlandı

Tapuların alınması için yürütülen yoğun çalışmanın yanı sıra İÜ Avcılar Yerleşkesi’nin tarihinde ilk kez bir master planı hazırlandı. Master Plan içinde derslikler, laboratuvarlar, merkez kütüphane, yurtlar, spor alanları, modern kafeteryalar, kreş, kültür ve kongre merkezi, sinema salonu ve amfitiyatro gibi birçok önemli mekân yer alıyor. Her adımı uzmanlara danışılarak yapılan Master Plan, yaklaşık 2-3 ay içinde tüm belediye izinleriyle birlikte tamamlanmış olacak.

Mühendislik Fakültesi Binası İnşaatı Tamamlandı

Ön izinleri zorluklarla alınan yeni Mühendislik Fakültesi binası inşasına başlandı. Hızlı bir şekilde tamamlanan inşaatla birlikte Mühendislik Fakültesi’ne var olan kapalı alanın yarısı kadar daha yeni alan kazandırıldı.

İşletme Fakültesi Binası İnşaatı Hızla İlerliyor

Yapımı hızla ilerleyen bir diğer bina ise İşletme Fakültesi’ne ait. 40 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan bina, büyük ölçüde tamamlanmış durumda.

İÜ Spor Tesisleri İnşaatı Tamamlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve onun bağışçılarıyla yapılan sayısız görüşme sonucunda İÜ Spor Tesisleri inşa edildi. Yaklaşık 30 milyon TL’ye mal olan spor tesisleri, yakın zamanda hizmete açılacak.

adsızz

Avcılar Yerleşkesi’ne Yeni Kapı İnşa Edildi

Yerleşkenin metrobüs durağına yakın kısmına, İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt Meydanı’ndaki Tarihi Ana Kapısının modern bir yorumu şeklinde tasarlanan yeni bir kapı inşa edildi.  Kapının girişinden itibaren başlayacak şekilde bir protokol yolu yapıldı.

İÜ Avcılar Yerleşkesi’ni 24 saat yaşayan bir öğrenci kenti hâline getirmek amacıyla yürütülen tüm bu çalışmalarla birlikte ayrıca, akademik ve idari personelin eğitim ve bilimsel faaliyetlerini sürdürebileceği, günün her saati kütüphaneden yararlanabileceği, kültür-sanat aktivitelerine katılabileceği ve spor yapabileceği bir yerleşke oluşturmak hedefleniyor.

Avcılar Yerleşkemiz Yeni Bir Kimlik Kazandı

Sabırla yürütülen bürokratik işlemler sonucu 2014 yılında İÜ Avcılar Yerleşkesi’nin tapusunun İstanbul Üniversitesi’nin olduğunu belirten dönemin İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, şu açıklamalarda bulundu: “Şunu belirtmeliyim ki Avcılar Yerleşkesi’nin geleceğini belirleyecek olan master plan üniversite tarihimizde bir ilk. Master plan, kültür ve kongre merkezi, kütüphane, yurt binaları, spor kompleksi gibi pek çok eğitim ve araştırma alanlarını kapsıyor. Bunların yanında ön izinlerini zorluklarla alarak Mühendislik ve İşletme fakültelerimize var olan kapalı alanın yarısı kadar yeni alan kazandırdık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve onun bağışçılarının katkıları ile hazırlanan büyük Spor Tesisleri tamamlandı. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Meydanı’ndaki Tarihi Ana Kapının modern bir versiyonu bu kampüsümüze de yapıldı. Tüm bu çalışmaların gerçekleştirildiği bu süreçte birçok irade, fikir ve düşünceyi bir araya getirdik. Emeği geçen tüm personelimize gönülden teşekkür ediyorum. Hayatım boyunca tüm bu projelerin sahibi ve destekçisi olacağım.”

İÜ Avcılar Yerleşkesi

İÜ Avcılar Yerleşkesi 1978 yılında kuruldu. Kampüs içerisinde dünyaya ve ülkemize yeni endüstriyel ürün ve yeni teknoloji üretmek amacıyla kurulan Teknokent binası ve Teknoloji Transfer Merkezi yer alıyor. Fakülte ve yüksekokullara yakın yurt imkânının yanı sıra kampüste ayrıca öğrencilerin kullanabileceği futbol, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortları ve Prof. Dr. Turgat Atasü Kapalı Spor Salonu bulunuyor. Avcılar yerleşkesi yurtları, konukevi, kreş hizmeti ve diğer pek çok olanağı ile birlikte öğrencilere ve akademisyenlere üniversite yaşamının gerektirdiği birçok fırsatı bir arada sunuyor.