AÜ İlahiyat Araştırmaları Ödülleri Sahipleri Belli Oldu

İlahiyat alanında yapılan ilmi araştırmaları ve akademik çalışmaları teşvik amacıyla Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nce düzenlenen yarışmada, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Kızılkaya, “Hanefi Mezhebi Bağlamında İslam Hukukunda Külli Kaideler” başlıklı kitabıyla üçüncülük ödülü aldı.

İHA’nın haberi göre, Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından 2012 yılından bu yana verilmekte olan Akdeniz İlahiyat Araştırmaları Ödülleri’nin yeni sahipleri belli oldu.

Bu yıl toplam 16 başvuru yapıldığı ödül için eserler, ilahiyat alanının saygın isimlerinden oluşan 6 kişilik jüri tarafından değerlendirildi.

Konusunun özgünlüğü, araştırma yöntemi, düşünce ve meselelere yaklaşım tarzı, değerlendirme derinliği ve yorumlama düzeyi, bilimsel araştırma yöntemlerine uygunluğu ve yazım üslubunun niteliği ile alanının klasik ve modern kaynaklarından istifade düzeyi açılarından yapılan değerlendirmeler sonucunda, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Halil İbrahim Turhan, “Cerh – Ta’dil İlminin Hicrî İlk İki Asırdaki Gelişim Seyri” adlı doktora teziyle birincilik ödülüne layık görüldü. İkincilik ödülünü Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr. Mesut Kaya, “Çağdaş Tefsirlerde İsrailiyata Yaklaşım ve Kitab-ı Mukaddes Bilgileri” isimli doktora teziyle kazandı. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmettin Kızılkaya da “Hanefi Mezhebi Bağlamında İslam Hukukunda Külli Kaideler” başlıklı kitabıyla üçüncülük ödülünü aldı.

Yarışmada ayrıca, “Cahiliyye Döneminde Araplar” adlı kitabıyla Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Harun Öğmüş ve “Akıl ve Ahlak: Aristoteles ve Farabi’de Ahlakın Kaynağı” isimli kitabıyla Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Hümeyra Özturan mansiyon ödülüne layık bulundu. Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ahmet Ögke, birinciye 5.000 TL, ikinciye 3.000 TL ve üçüncüye 2.000 TL para ödülü ile ödül alanlara Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde 1 hafta ailece tatil, ayrıca mansiyon kazananlara da biner lira ödül verileceğini açıkladı.

Akdeniz İlahiyat Araştırmaları Ödülü’ne gösterilen ilgiden memnun kaldıklarını ve nitelikli çalışmaların ödüllendirilmesine vesile olmaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Dekan Ögke, ödüllerin 7 Kasım’da Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenecek. İslam ve Sanat Sempozyumu’nun açılışında sahiplerine verileceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK – İHA