Ataol Behramoğlu: “Uzmanlık Alanım Rus Edebiyatı”

AJANS ÜNİVERSİTE-Alparslan ÇAKIR

Örnek aldığınız şair, yazarlar var mı?

Çok sevdiğim şairler ve yazarlar elbette var. Bizim Türk şiirinden örnek verecek olursak, Nazım Hikmet, Attila İlhan, Orhan Veli Kanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca sevdiğim, örnek aldığım şairlerdir. Dünya edebiyatından ise Pablo Nerudabenim için son derece önemlidir.

Rus edebiyatına duyduğunuz bu merak nereden geliyor?

Genel olarak klasik Rus edebiyatını severim herkes gibi. Özel bir nedeni yok. Uzmanlık alanı olarak seçtim kendime. Bundan son derece memnunum.

İki Ağıt’taki “Şili’ye Şiirler” kısmında anlattığınız Şilili şair ve yazar Pablo Neruda sizde nasıl bir iz bıraktı?

Pablo Neruda şiiriyle çok etkilendiğim bir şairdi. Kişiliğiyle de çok değerliydi. Adına şiir yazacak kadar etkileyici bir iz bıraktı bende.

Nazım Hikmet’e hayran bir şair olarak, onun eserlerindeki toplumsal yönüne dair neler söylemek istersiniz?

Bunu iki kelimeyle açıklayamazsınız ama “Memleketimden İnsan Manzaraları” 20. yüzyılın en büyük epik yapıtlarından biridir hiç kuşkusuz. Sadece Türk edebiyatı bakımından değil, genel olarak…

Hem Türk hem dünya edebiyatında ve her türde “ölümsüz eserler listeniz” var mı?

İyonyalı şair Homeros’un destanları, Romalı şair Vergilius’unAeneis’i, Tolstoy’un AnnaKarenina’sı, Nazım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaralarıve Gogol’un, Dostoyevski’nin birçok eseri…

Puşkin, Mayakovski ve Nabokov gibi Rus şairlerin ve yazarların günümüz dünya edebiyatına katkıları hakkında sizin görüşleriniz nelerdir?

Pek fazladır ve pek güzeldir her alanda.Etkileri günümüze kadar ulaşmıştır ve sürecektir. Böyle büyük isimlerin etkileri de büyüktür ve bunlar kolay kolay unutulmaz, edebiyat sahnesinden silinmezler.

Türk şiirinden umutlu musunuz? Biz de iyi şairler çıkarabilir miyiz?

Kesinlikle umutluyum. Her zaman çıkar, çıkmıştır ve çıkacaktır.

Okurların fuara ilgisi nasıl?

Bence gayet iyiydi. Dün bütün gün kitaplarımı imzaladım. Bugün de dünkü gibi, öğleden beri kitaplarımı imzalıyorum. İlginin iyi olması için her şey var.

Şair olmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Bol bol şiir okusunlar, edebiyata ağırlık versinler, düşünmeye zaman ayırsınlar, felsefe öğrensinler.Bir de büyük şairlerin hayatlarını araştırıp onları kendilerine örnek alsınlar.

 

Untitled-1