Asghar Farhadi ile Söyleşi Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif ÜNLÜ- Özcan ASLAN

 

Asghar Farhadi, İstanbul Film Festivali kapsamında dün Mithat Alam Film Merkezi’nde bir söyleşi gerçekleştirdi

 

Bir Ayrılık filmiyle Oscar ödülünü kazanan İranlı yönetmen Asghar Farhadi, festival seyircisiyle buluştu. Farhadi, izleyiciye İran sineması hakkında bilgi verirken, sinema sanatı hakkında da çeşitli yorumlar yaptı. Filmlerinde yarattığı karakterlerinden bahseden Farhadi, “Senaryoyu yazarken kendimi bazı karakterlere daha yakın hissediyorum. Sonra kendime bunu yapmamam gerektiğini ve tüm karakterlere eşit yaklaşmam gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

Farhadi, sinema tekniği hakkında şunları söyledi,“Birçok yönetmen şu an bu salonda bulunan seyircilerin gelip bu koltuklara oturma anının çekimini farklı şekillerde yapabilir. Ben ise buradaki seyircileri ve kamerayı aynı anda salona almayı tercih ederim. Çünkü ben yönetmen olarak filmlerimi oluştururken seyirci ve karakterle aynı bilgiye sahibim. Ben de onlarla aynı şeyleri düşünüp merak ediyorum.”

 

Farhadi, sinemasındaki karakterlerin salt iyi ya da kötü olmayışının sebebine dair yöneltilen sorulara şu cevabı verdi,“İyilik ya da kötülük arasındaki sınırın net olmayışının sebebi bunların bir metreyle ölçülemeyecek olgular olması. İyi ya da kötünün ölçeği din mi, vicdan mı, ahlak kuralları mı? Bunun net bir cevabı verilmedikçe iyi ya da kötü de hiçbir karakter de net olamayacaktır.”