‘Art Sanat’ Okuyucusuyla Buluşuyor

Ajans Üniversite – Merve KOYUNCU

 

Türkiye’de birbirinden farklı alanda çalışmalara imza atan ve insanlara ışık tutmayı en iyi şekilde başaran İstanbul Üniversitesi (İÜ) bu defa Türk Sanatı konusunda yolumuzu açıyor. ‘Art Sanat’ ismiyle yayın hayatına başlayan dergi arkeolojiden sanat tarihine, restorasyondan mimarlık tarihine kadar birden çok akademik alana hitap ediyor

 

 

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Türk Sanatı Tarihi Anabilim Dalı bünyesinde 2013 yılında kurulup, 2014 yılında yayın hayatına başlayan ‘Art Sanat’ farklı sanat alanlarıyla ilgili önemli araştırmaları içinde barındırıyor. Enstitünü’nün Türk Sanat Dalı Anabilim Dalı Başkanı Doç Dr. İbrahim Çeşmeli, çeşitli sanat alanlarıyla ile ilgili yapılan araştırmaların bir araya getirilmesi düşüncesinin, ‘Art Sanat’ dergisinin yayınlanmasında en önemli etken olduğunu dile getiriyor.

 

 

ISSN Art-Sanat Kapak 1

 
Parmaklarınızın ucunda…

Doç. Dr. Çeşmeli, ‘Art Sanat’ın e-dergi sisteminde yayınlandığını belirterek şöyle devam ediyor:

“Dergimiz, elektronik ortamda pdf olarak yayınlanıyor. Elektronik ortamda yayınlanması, ulaşılabilirlik açısından çok büyük bir avantaj sağlıyor. Dergi tamamıyla akademik bilimsel bir yayın olarak hizmet etmektedir. Elbette konu sanat olunca, derginin gerek görsellik gerekse içerik açısından ilgili akademisyenlerin dışında farklı alanlardaki akademisyenlere ve akademisyen olmayan kişilere de hitap etmektedir.”


“Sanata ilgi duyanların ihtiyaçlarını karşılayacaktır”

‘Art Sanat’ın genel arkeoloji, sanat tarihi, tarihi ve restorasyon-konservasyon alanlarıyla ilgili olduğunu belirten Çeşmeli, derginin içeriği hakkında şu bilgileri veriyor:

“Genellikle sanatla ilgili yayınlanan dergiler, sanatın belirli bir alanlarını veya dönemlerini içermektedir. Fakat Art Sanat Dergisi’nin sanatın bütün alanlarıyla ilgili olması onu ayrıcalıklı kılmaktadır. Çünkü değişik kültürleri ele alan dergi, konu olarak arkeolojiden tiyatroya geniş bir perspektiften bakmaktadır. Bu da dergiyi ilgi çekici hale getirmektedir. Özellikle sanatla ilgili yayınların sınırlılığını düşünürsek, Art Sanat Dergisi’nin sanata hem çok alanlı hem de çok kültürlü yaklaşmasıyla akademisyenlerin ve sanata ilgi duyanların ihtiyaçlarını karşılayacaktır.”

 

Untitled-3 copy

 

 

‘Art Sanat’ Dergisi’ne her ay ulaşmak isteyen herkesin yapması gereken şey çok olay. İÜ Türkiyat Araştırmalı Enstitüsü’nün internet sitesinde bulunan kayıt formunu dolduruyorsunuz. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra ‘Art Sanat’ her ay e-dergi formatında mail adresinize geliyor. Bu şekilde ister telefonunuzdan, ister tabletinizden, isterseniz laptopunuzdan, sanatın bilinmeyen yönlerine bir tık ile ulaşabiliyorsunuz.

 

 

Untitled-1 copy