Arnavutluk’un Gazeteci ve Televizyoncuları İÜ İletişim Fakültesi’ni Ziyaret Etti

AJANS ÜNİVERSİTE- Esra Mutlu

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi mezunu Arnavutluk Beder Üniversitesi İletişim Bilimleri Bölüm Başkanı Ramadan Çipuri önderliğinde İletişim Fakültesine gelen gazeteci ve televizyoncular, Türkiye ve İstanbul’a medyayı tanımak ve medya okulları ile ilgili bilgi almak için İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni ziyaret etti.

 

Üç günlük İstanbul ziyareti kapsamında çeşitli medya merkezlerinde incelemeler yapacak heyet, ilk ziyaretini İÜ İletişim Fakültesi’ne yaptı ve heyete, yeni kurulan Web TV, Ajans Üniversite, İÜ’nün kurumsal kimliği, İÜ’de yapılan medya haberleri, İÜ’nün medya ile ilişkileri konusunda Prof. Dr. Sezer ve Doç. Dr. Yolcu tarafından bilgi verildi. Türkiye’deki ulusal ve yerel medya, televizyon yayıncılığı, haber kanalları ile ilgili sorulan sorulara cevap verildi.

 

İletişim fakültesi öğrencilerinin medyada iş olanakları ve staj konularında sorular soran heyete, bilgi veren Doç. Dr. Yolcu, Türkiye’de kaç iletişim fakültesi olduğu, fakültelerin ne kadar mezun verdiklerini, öğrencilerin mezun olduktan sonra nasıl istihdam edildikleri hakkında bilgiler verildi.

 

Doç. Dr. Yolcu, Türkiye’de kırka yakın iletişim fakültesi olduğunu ve öğrencilerin özellikle İstanbul’un medya merkezinde yer alan İÜ İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra avantajlı olduklarını belirtti.

 

“Genel bir politika olarak şehir dışından gelen öğrencilerin kendi şehirlerine gidince yerel medyada çalışması için destekliyoruz.” diyen Doç. Dr. Yolcu, Basın İlan Kurumu ve buna benzer kurumlarda belli oranda iletişim fakültesi mezunlarının olması gerektiğini belirtti.

 

Soruların ardından heyet, İletişim Fakültesi stüdyosunu, Web TV’yi, İletişim Radyosu’nu gezdi ve uygulama merkezlerinin işleyişi hakkında bilgi aldı.

DSC_0122

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0117

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0088