Amisos Tepesi’ne Ziyaretçi Akını

Samsun’un tarihsel, kültürel ve turistik mekânlarından biri olan Amisos Tepesi ve tümülüsler, ziyaretçi akınına uğruyor

 

AJANS ÜNİVERSİTE-Burcu Balkan

Mithridates sülalesinin hüküm sürdüğü Hellenistik dönemde (MÖ 330-30 ) yapıldığı anlaşılan Baruthane Mahallesi’ndeki tümülüsler, Samsun Müzesi ile İstanbul Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü bilimsel kazılar sonunda ortaya çıkarıldı. Kazılarda iki ayrı mezar ortaya çıkarılırken, güney tümülüs altındaki mezar, Karadeniz kıyılarında bugüne kadar bulunmuş boyalı ve sıvalı tek örnek olma özelliği taşıyor.

Şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Baruthane tümülüsleri, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunduğu projeyle, açık hava arkeoloji müzesi olarak düzenlendi. 6 yıl önce halkın ziyaretine açılan mezarlara ilgi giderek artarken, ziyaretçiler eski Samsun’un dini, sosyal hayatı ve kültürü hakkında bilgilendiriliyor. Amisos kentinin metropol alanı olan Baruthane’de halen keşfedilmemiş mezarların var olduğu düşünülüyor.

Baruthane Tümülüsleri ve Amisos Tepesi’ni Samsunluların hizmetine ve beğenisine sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Yıllar önce kentimize kazandırdığımız Baruthane Tümülüsleri ve Amisos Tepesi’nin büyük ilgi görmeye devam etmesi, şehrimizin turizmde ne kadar ilgi çekebileceğini ortaya koyuyor” dedi.

10574367_830480370319642_3927272622432421752_n