Altın Portakal’da Alaylı-Okullu Konusu Tartışıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Olbia A salonunda gerçekleştirilen panele AÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Arık, AÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Uçar İlbuğa, İÜ Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Özgü Yolcu, İÜ Öğretim Üyesi ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ergün Yolcu ve oyuncu Vildan Atasever katıldı.

Altın Portakal Film Festivali’nin üniversite ve kent için en önemli etkinliklerinden bir tanesi olduğunu belirten AÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arık, öğrencilerin bu etkinliği takip etmesi ve bu derece büyük bir zenginlikten faydalanmasının büyük bir ayrıcalık olduğunu söyledi. İletişim fakültelerinin eksikliklerine rağmen iyi bir sinema eğitimi almak isteyen öğrencilere nitelikli eğitim vaad ettiğini dile getiren Prof. Dr. Arık, Alaylı-Okullu ayrımı için de: “Sinemanın öncelikli muhattabı fakültelerdir. Çünkü sinema tekniğin yanında altyapıyı da gerektirir. Üniversitelerden yetişecek öğrencilerin sinemaya zenginlik katacağına inanıyorum” dedi.

AÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Uçar İlbuğa ise alaylı tanımının bir kişinin profesyonel herhangi bir  eğitim almadan meslekte kendisini kısa sürede yetiştirmesi anlamına geldiğini, alaylı veya okullu ayrımı gözetmeksizin bir sinemacının iyi bir okur ve iyi bir tahlil yeteneği olan toplumun içinden çıkıp toplumu şekillendiren bir birey olması gerektiğini belirtti. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgü Yolcu, sinemada eğitimin geleceği adlı sunumunda ana hatlarıyla sinema tanıtımını gerçekleştirdi.

İlk defa bir panelde öğrencilerle birlikte olduğunu belirten 2005 Antalya Uluslararası Altın portakal film festivalinde “İki Genç Kız“ adlı film ile En İyi Kadın Ödülü kazanan Vildan Atasever panelde sinema eğitimi ve deneyimlerini paylaştı. Öğrencilerin soru ve katkılarıyla devam eden panel çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

 

KAYNAK – Akil Haber Ajansı