Alt Yapıya Avrupa Modeli

AJANS ÜNİVERSİTE – Emre ESER
Almanya ve Hollanda gibi ülkelerin futbolda kullandığı alt yapı sistemi İstanbul Eyüp’te hayata geçirildi. Türkiye’de bu sene uygulanmaya başlayan proje, dünya devi Barcelona’nın kullandığı La Masia sisteminin bir benzeri olarak yürütülüyor.

Türkiye’de en popüler spor olan futbolda birçok yıldız adayı altyapılarda var olma mücadelesi verirken diğer bir tarafta alt yapı bir rant alanına dönüştü. Özellikle son dönemlerde büyük kulüplerin isimlerini kullanan ve her semtte açılan futbol okulları,  futbol bilgisi konusunda da üst düzey bir eğitim veremezken velilerden yüksek ücretler talep ediyor.  Eskiden birçok yıldızın çıktığı Türk futbolunda şimdilerde Avrupa çapında oyuncu sayısı bir elin parmakları kadar.

Birçok kulüp, kendi bünyesinde alt yapı faaliyetlerini sürdürürken üst yapıya oyuncu çıkaramamanın sıkıntısını yaşar hale geldi. Tüm bunlar yetenekli gençleri futboldan uzaklaştırırken normal eğitimlerini de sekteye uğratıyor.  Bu yaz antrenör Nurettin Yılmaz tarafından Eyüp’te açılan Köln Futbol Akademisi ise diğer futbol okullarından farklı olarak en temelden başlayan ve kapsamlı bir eğitim modelini uygulamaya başladı. Kendisi de bu akademiden mezun olan Yılmaz yıllarca efsane hoca Yılmaz Vural’la beraber çalıştı.  Bu modelde belediyecilik anlayışından uzak, futbolun içinden gelmiş, akademik eğitim almış kişiler topa vurmayı bilmeyen çocuklara futbolu öğretiyor. En küçük yaş grubundan a takımına giden süreçte Avrupa devlerinin kullandığı metotlar genç yeteneklere entegre ediliyor. Köln Futbol Akademisine ev sahipliği yapan Erok Spor tesisleri ise modern tesis yapısı ve sporculara imkânları ile dikkat çekiyor.

GENÇ OYUNCULARA EN AZ ŞANS TANIYAN ÜLKEYİZ

Profesyonel Futbolcular Gözlem Grubu’nun bu yıl üçüncüsüne imza attığı ‘Avrupa’daki Futbolcuların Demografisi’ isimli rapor, Türkiye’nin altyapıdaki eksikliğini gözler önüne seriyor. 2010 yılını değerlendiren ilginç notların yer aldığı rapora göre altyapıdan yetiştirdiği oyunculara en az şans tanıyan ülkelerden biri Türkiye. Türk futbolunda forvet oyuncularının sadece yüzde 3,9’u altyapıdan geliyor. Önceki sezonun şampiyonu Bursaspor, 15,4 ile altyapıdan futbolculara lig maçlarında en fazla süre veren takım. Yeşil-Beyazlıları yüzde 14,6 ile Gençlerbirliği, yüzde 11,6 ile Beşiktaş, yüzde 11,1 ile Fenerbahçe izliyor.

 

IMG_6205

 

 

 

IMG_6200