Alnımın Çizgilerindesin Memleketim

AJANS ÜNİVERSİTE- Seray YALÇIN

 

Caddebostan Kültür Merkezi ve Yapı Kredi Yayınları işbirliği ile hazırlanan Nazım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisi ”Alnımın Çizgilerindesin Memleketim” CKM’de (Caddebostan Kültür Merkezi) sanatseverlerin beğenisine sunuldu

 

 

Küratörlüğünü M. Melih Güneş’in yaptığı sergi de, Nazım Hikmet’in 1951 ile 1963 yılları arasındaki fotoğrafları sergileniyor. Sergi de, Halet Çambel’in arşivinden çıkarılan Nazım Hikmet’in 53 günlük bebekken çekildiği bir fotoğraf, Nazım Hikmet’in bir kısmı imzalı fotoğrafları, SSCB’de (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) basılan 1928 tarihli ilk kitabı, Türkiye dışında basılan kitapları ve bunların yanı sıra plaklar, gazete küpürleri, ses bantları yer alıyor.

 

 

Eniştesi (halasının kocası) Memduh Ezine'nin hatıratı: 17 Ocak 1902'de doğan 53 günlük Nazım Hikmet (Halet Çambel Arşivi'nden)
Eniştesi (halasının eşi) Memduh Ezine’nin hatıratı: 17 Ocak 1902’de doğan 53 günlük Nazım Hikmet (Halet Çambel Arşivi’nden)

 

 

 

DSC_4062

 

 

 

Kağıttan Turna Kuşları Ağacı

 

Japon Kültüründe, bin turna dileklerin gerçekleşeceği inancının bir simgesi olarak görülüyor. Turna, kutsal sayılan bir kuş. Hiroşima felaketinden sonra bir kız çocuğu radyasyon nedeniyle hastalanıyor ve turna efsanesindeki inanışa göre sağlığına kavuşacağını düşünerek kağıtlardan turna kuşu yapmaya başlıyor, 644 turna kuşu yapıyor ve ömrü sona eriyor. O günden sonra turna kuşları barışın ve silahsızlanmanın bir simgesi haline geliyor. Nazım Hikmet’in ölümünden sonra Hiroşimalı çocukların Nazım Hikmet adına Vera Tulyakova’aya bin tane turna kuşu yaptığında dileğinin gerçekleşeceğine inandığı ağaç, temsili haliyle serginin sonunda sanatseverler ile buluşuyor. Barışın ve silahsız bir dünyanın simgesi haline gelmiş olan ağaç, en çok çocukların ilgisini çekiyor.

 

 

 

DSC_4040

 

 

 

 

 

DSC_4080

 

 

Sergi 25 Nisan tarihine kadar Caddebostan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.