Almanya Kültür ve Medya Bakanı İÜ’yü ziyaret etti

AJANS ÜNİVERSİTE – Sümeyye YAMAN

Kültür ve Medya Bakanı Monika Grütters dün İletişim Fakültesi’ni ziyaret etti. Ziyaretçiler arasında Dünya Kültürleri Dernek Temsilcisi Prof. Dr. Bernd Scherer, Deutsche Welle Temsilcisi Peter Limbourg, Berlin Festival Temsilcisi Dr. Thomas Oberender, Sanat Direktörü Hortensia Völckers, Deutsche Welle Türk Program temsilcisi Seda Serdar, Basın Sözcüsü ve Kültür Akademi Yöneticisi Harald Schindler vardı.

Alman temsilcilerin ziyareti sırasında düzenlenen toplantıda İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer fakültenin eğitim sistemi hakkında bilgi verdi. Ziyaretten dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Prof. Dr. Sezer, “Hedefimiz hak ve özgürlüklere değer veren tüm dünyaya katkıda bulunacak gazeteciler yetiştirmek. Almanya ile olan işbirliği de buna katkıda bulundu. Gelecek sene ilk mezunlarımızı vermek istiyoruz” dedi.

Almanya Kültür ve Medya Bakanı Monika Grütters, “Demokratik haklar vazgeçilmezdir. Basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü çok önemli bir değer olduğu için gazetecilik eğitimine önem veriyoruz” ifadesini vurguladı.

DAAD’ın finansal desteğiyle ve Almanya devlet kanalı Deutzche Welle ortaklığıyla “Türk Alman Ortak Uluslararası Medya Çalışmaları İkinci Öğretim Tezli Yüksek Lisans Programı” 2014 yılında açıldı. Bonn Rhein Sieg Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nden profesörlerin ders verdiği program öğrencilere iki üniversiteden çift diploma alma ve Deutsche Welle’de staj yapma olanağı sağlıyor.