Alldesign 2014’te tasarım dehalarını İstanbul’da ağırlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Lamia BAKİ

 

BMW ana sponsorluğunda düzenlenen Alldesign, Dünyaca ünlü yabancı ve Türk tasarımcıları İstanbul’da 2 gün sürecek olan tasarım buluşmasında ağırlayacak. 21-22 Şubat 2014 tarihlerinde Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenecek olan fuar,  üçüncü yılında da büyük ses getirecek bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor.

 

İlki 2011’de düzenlenen fuar, ‘aklın gözüyle görmek’  mottosu ile yola çıkan ve tasarımı farklı bir bakış açısıyla ele alan organizasyonun hedefi  farklı sektörlerdeki endüstriyel tasarımlar için yeni bakış açıcı kazandırmak. Tasarımı fonksiyonel, üretilebilir, kullanılabilir ve hayatın her alanına nüfuz edebilir bir noktaya getirmeye odaklı bu etkinlik,  iki gün boyunca tasarımcılarla pek çok sektörden üreticiyi bir araya getirecek. Bu etkinliğin sadece yeni tasarımlara hayat vermekle kalmayacağı, gerek tasarım şirketlerine, gerekse üreticilere yepyeni iş olanakları sunup potansiyel bir tasarım üssü olacağı iddia ediliyor.

 

Geçtiğimiz yıl çok sayıda katılımcı firmayı, ünlü isimleri ve yaklaşık 6000 ziyaretçiyi ağırlayan fuar, bu yıl ziyaretçilerine farklı sektörlerden tasarım odaklı zengin bir ürün yelpazesi sunuyor ve üçüncü yılında da tasarıma yön veren birçok ünlü isime ev sahipliği yapıyor.

Bu isimler; Gucci, Coca Cola, Nissan, Estée Lauder, Lancôme gibi markalara danışmanlık veren dünyaca ünlü trend kahini Lidewij Edelkoort.

Kazandığı sayısız mimarlık ödülüyle dünyanın en başarılı mimarları arasında sayılan, İsviçreli ünlü mimar Mario Botta.

TED konferanslarındaki konuşmasıyla tüm dünyada büyük ses getiren, doğadan ilham alan yeni bir mimari akım olan “biomimicry”  üzerine çalışan ünlü mimar Michael Pawlyn.

Theater Biel Solothurn için tasarladığı Rigoletto, Macbeth, Birds , Ezio ve Don Giovanni  opera posterleriyle 2013, 2012 ve 2011 yıllarında toplam 5 Red Dot tasarım ödülü kazanan ünlü grafik tasarımcı, reklamcı ve art direktör Stephan Bundi.

Üretilen 3000’den fazla tasarımı, kazandığı 300’den fazla ödül ve çalıştığı 40’tan fazla ülke ile bir efsaneye dönüşen, kendi döneminin üretken tasarımcılarından biri olarak tanınan Karim Rashid.

İşleri dünya çapında prestijli galeri ve müzelerde sergilenen,  en çok da imzası niteliğindeki kaya heykelleri, sınırlı sayıdaki tasarımları ile tanınan ünlü sanatçı, fotoğrafçı, tasarımcı ve film yapımcısı Arik Levy.

W Paris – Opera, Grant Hyatt (Taipei&Chicago), Beyrut’taki Intercontinental Phoenicia, Volkwagen ve Audi’nin Almanya’da bulunan forumları, Lincoln Center’da bulunan Ertegün Caz Salonu ve Cirque de Soleil’in Hong Kong, Las Vegas ve Paris’teki sahneleri gibi işleriyle öne çıkan  Rockwell Group Avrupa Ofisi Yöneticisi tasarımcı ve mimar  Diego Gronda.

Tasarımları MOMA’nın kalıcı sergilerinde yer alan, Minority Report filminde Tom Cruise’un ofisinin tasarımı dahil pek çok önemli tasarımda imzası olan ödüllü, dünyaca ünlü endüstriyel tasarımcı Ayşe Birsel.

Türkiye’de tasarım kavramının yaşama aktarılmaya başladığı 70’li ve 80’li yılların lider kimliklerinden biri olan ve Koleksiyon ile Tasarım Vakfı’nın kurucusu, mimar Faruk Malhan.

Endüstriyel tasarımcı Gamze Güven,

Türkiye’nin önemli moda tasarımcıları Tuvana Büyükçınar Demir ve Simay Bülbül.

“Kurtlar Vadisi”, “Haziran Gecesi”, “Yabancı Damat”, “Anlat İstanbul”, “Kayıp” gibi dizi ve filmlerin müziklerini yapan müzisyen Gökhan Kırdar.

İzlenme rekorları kıran “Öyle Bir Geçer Zaman ki” dizisinin, “Kayıp” ve “Kaybolan Yıllar” dizilerinin yönetmeni Zeynep Günay Tan gibi isimler Alldesign 2014’te tasarımı konuşacak.

 

Bu büyük tasarım organizasyonunun biletlerine http://www.biletix.com/etkinlik-grup/68452232/ISTANBUL/tr ‘den ulaşabilirsiniz.

 

http://www.alldesignistanbul.com/