Ali Şimşek ile “DIE WELLE” Filminin Çözümlemesi

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN

Fotoğraf -Ahmet Çağatay BAYRAKTAR

İstanbul Üniversitesi (İÜ) İletişim Fakültesi Cep Sineması’nda gerçekleştirilen etkinlik “Die Welle” filminin gösterimiyle açıldı.

Film gösteriminin ardından yazar Ali Şimşek filmin çözümlemesini gerçekleştirdi.

Sinema her konuda konuşulabilecek derin ve ya yüzeysel konuşma alanı sağlar sinemanın konu özgürlüğü olduğunu söyleyen Şimşek, sinemanın diğer sanat alanlarına göre pasif ama kapsamlı gerçekleştirilen, duygusal etkileşim sağlayan sanat türü olduğunu belirtti.

Şimşek “Okul mekan alınarak yaratılan filmler bir çok konuyu sorgulamamızı sağlıyor. Die Welle filmi sosyalizm ve anarşizm gibi iki bıçak sırtı konuyu ele alıyor.Film özünde tek tip olmanın despotluk mu yoksa özgürlük mü yaratacağını izleyicisine sorgulatıyor” dedi.

Filmde sınıfta beyaz gömlek giyerek aralarında birlik sağlayan öğrencilerin aralarındaki “biz” duygusunun daha sonraları tehlikeli bir faşizme dönüştüğünün görüldüğünü söyleyen Şimşek sınıf bir araya gelmenin motivasyonunu yaşadığını ifade etti.

Şimşek, “Eşitlik,özgürlük,kardeşlik bir arada dengede tutulmalıdır.İdeolojiler çelişkilidir, insanlara indirgendiğinde normatif çalışmazlar. Filmin sonunda faşizm’in yol açtığı tehlikeli sonuçlarla bunu açıkça göstermektedir” dedi.

Konuşmasının sonunda Şimşek, dinleyicilerin sinema ile ilgili sorularını yanıtlandırdı.