Al- Farabi Üniversitesi Öğrencileri Yaz Okulu Programı Kapsamında İÜ’deydi

AJANS ÜNİVERSİTE – Tuğçe AYÇİN, Neslihan KALKAN

Fotoğraf: Esra MUTLU, Tarık MENGENLİ

“İstanbul Yaz Okulu 2017” programı Al- Farabi Kazak Devlet Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi işbirliği ile düzenlendi. Öğrenciler Yaz Okulu Programı içerisinde çeşitli sunum ve atölyeler gerçekleştirerek, Türkiye’nin medya alanındaki önemli kuruluşlarını ziyaret etti. Türkiye ve dünya tarihi için büyük önem taşıyan İstanbul’un önemli mekân ve müzeleri gezildi. Program kapsamında öğrencilerin portfolyolarında kullanabilecekleri bir çıktı olabilmesi için “Atayurt’tan İstanbul’a Bakış” Fotoğraf Projesi geliştirildi. Bu proje ile Yaz Okulu süresince yapılan gezi ve ziyaretlerde öğrencilerin çektikleri fotoğraflar gösterim ve sergi olanağı buldu.

Program kapsamında Al – Farabi Kazak Devlet Üniversitesi’nden İstanbul Üniversitesi’ne gelen öğrenciler; Alımberdi Lazzat, Satbek Gulnaz ve Aben Altynay İÜ İletişim Fakültesi’ndeki eğitimlerini tamamladı. 4 – 9 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen eğitim kapsamında öğrenciler İletişim Fakültesi radyosu Radyo İletişim, haber ajansı Ajans Üniversite ve İÜ web televizyonu İÜWEBTV’yi de ziyaret etti.

2

3

Yaz Okulu ve Değişim Programı koordinatörü İÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol, yaz okulu programı hakkında değerlendirmelerde bulundu. “Bu tarz staj programları sayesinde toplumlar birbirini daha iyi tanıma şansı buluyor” şeklinde konuşan Yrd. Doç. Dr. Akyol, gerçekleşen kültürel etkileşimin öğrencilere de büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.

Al- Farabi Üniversitesi öğrencilerinden Lazzat, Türkiye ve İstanbul Üniversitesi hakkında izlenimlerini aktardı. “Bizim üniversitemizde 14 fakülte var. İstanbul Üniversitesi ise birçok fakülte ve meslek yüksekokulu ile öğrencilerine çok büyük kazanımlar sağlıyor” diye konuştu. Tarihi bir kent olan İstanbul’un kendilerini büyülediğini belirten Lazzat, buraya kısa süreli eğitimlerin yanı sıra uzun süreli eğitimler almak için de gelmek istediklerini söyledi. Türk toplumlarının ortak özelliğinin misafirperverlik olduğunun altını çizen Lazzat, “Burada kendimizi evimizdeymiş gibi hissettik. İstanbul Üniversitesi’nin gerek hocaları gerekse öğrencileri bize her zaman çok sıcak davrandılar. Bu güler yüzlü insanlarla bir araya gelme şansını bulduğumuz için son derece memnunuz” ifadelerini kullandı.

Yaz Okulu Programı’nın tamamlanmasının ardından Yrd. Doç. Dr. Akyol, Al – Farabi Üniversitesi öğrencilerine sertifikalarını takdim etti.

DSC_0157

DSC_0159

DSC_0162

DSC_0166

DSC_0169

DSC_0176