Akran Rehberliği’nde Üniversitenin Yapısı Anlatıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Efe SÖNMEZ

Okula yeni kayıt olan öğrencilerin üniversite ortamına uyum sağlamalarını kolaylaştırmayı amaçlayan Akran Rehberliği Projesi kapsamında yapılan etkinliklerin ikinci oturumu 2 Aralık’ta gerçekleştirildi.

Kariyer Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi’ndeki (KAGEM) derslikte “Üniversitemizin Öğrencilerine Yönelik Hizmetleri” başlığıyla yapılan oturumda, Psikoloji Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Cansu Varlı ile aynı bölümden 3. Sınıf öğrencisi Canan Çetin, farklı fakültelerden gelen öğrencileri bilgilendirdi.

4

Varlı, okulda uygulanan çeşitli not sistemlerinden internet hizmetlerine kadar İÜ’ye dair birçok konuda öğrencilere sunum yaptı. Öğrencilerin kablosuz internet sistemi sayesinde rahatlıkla internete ulaşabildiğine dikkati çeken Varlı, Spor Kültür Sağlık Dairesi’nin işlevi, amacı ve öğrencilere sunduğu imkânlarından bahsetti.

İstanbul Üniversitesi çevresinde bulunan kütüphaneleri ve bunlardan yararlanma koşullarını anlatan Varlı, daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. Öğrenci kulüplerine nasıl üye olunacağı ve kulüplerin ne gibi etkinliklerde bulunduklarının aktarıldığı oturumda, öğrenciler için önemli yer tutan burs konusuna da değinildi.

1

Öğrencilerin Sosyalleşmesine Katkıda Bulunulacak

Psikoloji Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Canan Çetin, öğrencilerin Türkiye ve dünya çapında birçok üniversitede eğitim görmesine olanak sağlayan öğrenci değişim programlarına ilişkin bilgi verdi.

Erasmus, Farabi ve Mevlana programlarını anlatan Çetin, programların neleri kapsadığını, nasıl başvurulacağını ve burs imkanlarından bahsetti. Çetin, Çift Anadal ve Yandal yapmanın koşullarını da öğrencilere aktardı. Akran Rehberliği Projesi 2014-2015 Programı kapsamında 12 oturum yapılacak, kültürel ve sosyal etkinliklerin yanı sıra öğrencilerin üniversiteyi daha yakından tanımasına olanak sağlayacak geziler düzenlenecek.