Akıllı Telefonlar Miyop Hastalığına Yol Açıyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Yağmur Müge KIZILTEPE

Yapılan çalışmalarda sadece sosyal medyada 3 saat geçirildiği gerçeğine ulaşıldı. Bir tek iş yerindeki ve evdeki bilgisayarları değil, akıllı telefonları da ele alırsak büyük küçük herkes vaktinin çoğunu ekrana bakarak geçiriyor. Özellikle çocuklar oyun oynayarak bu süreyi daha da uzatıyor. Okuma mesafesinden daha yakın tutulan akıllı telefonlar, miyobun ilerlemesinde risk faktörü taşıyor.

pipsqueek-the-first-bluetooth-smartphone-for-kids-video-4a96716cce

Halk arasında uzağı görememe olarak bilinen miyop toplumda en çok görülen kusurlardan biridir. Yapılan araştırmalar yeni kuşaklarda teknolojinin ve sanayinin gelişmesi ile miyop görülme oranının arttığını ortaya koyuyor. Uzmanlar artan eğitim düzeyinin, uzayan yakın çalışma (okuma, bilgisayar) saatlerinin artmasının miyoba etkisi olabileceğini düşünüyor.

Family-EyeGlasses

Anne ve babası miyop olan çocuk ve gençlerde daha yüksek miyop numaraları ile sık karşılaşıldığına dikkat çeken uzmanlar, ailesel yatkınlığın yanı sıra çevresel faktörlerinde göz hastalıklarına neden olduğunu söyledi. Günümüzde çocuklar yoğun biçimde ders, proje gibi aktiviteler nedeniyle akıllı cihazları çok kullanıyor ve bu durum miyobu hızlandırabiliyor. Bu nedenle ailelerin akıllı telefon kullanan çocuklarına kullanım süresiyle ilgili sınırlamalar getirmesi gerekiyor.