Akciğer Nakli Çalıştayı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Çalıştay, Göğüs Kalp Damar Anestezi ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Dr. Mert Şentürk ‘ün sunumuyla başladı. Dr. Şentürk, katılımdan dolayı teşekkürlerini sunarken, çalıştayın açılış konuşmasını İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu yaptı. Çalıştayın düzenleyicilerine ve katılımcılara teşekkür eden Prof. Dr. Güloğlu, İstanbul Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısına dikkat çekerken, Üniversite’nin aynı anda pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirtti.

DSC_0001

“Ben de 1976’dan beri 40 senedir İstanbul Tıp Fakültesi’ndeyim. Buradaki arkadaşlarımı çok yakından tanıyorum” diyen Prof. Dr. Güloğlu, konuşmasında son dönemde yaşanılan şiddet olaylarına değindi. İlk akciğer naklini gerçekleştiren ve 2005 yılında uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Kalaycı’yı rahmetle anan Prof. Dr. Güloğlu, sağlık personellerine yapılan şiddetin altını çizdi.

Prof. Dr. Güloğlu, “Şiddet hiçbir zaman hiçbir yerde hiçbir kimseye hiçbir canlıya hiçbir cansıza uygulanamaz, uygulanmamalıdır. İzin vermemeliyiz, veremeyiz. Nefret etsek de her zaman şiddet var. Sağlık çalışanlarına da var” diyerek şiddetin son bulması temennisinde bulundu. Çalıştayın iyi geçmesini dileyen Prof. Dr. Güloğlu, İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalara desteğinin devam edeceğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

DSC_0012

Açılış konuşmasının ardından başlayan çalıştay, iki gün boyunca yapılan çeşitli oturumlar sonucunda tamamlandı.